Gdzie w Polsce zapłacimy online w tym roku?

By ograniczyć czas oczekiwania na bramkach na całym płatnym odcinku AmberOne Autostrady A1 można skorzystać z aplikacji AutoPay Transport. Po zalogowaniu się do oprogramowania, dodania informacji o pojeździe i podpięcia karty płatniczej, wystarczy, że kierowca wjeżdżając na autostradę skieruje się do bramki oznaczonej symbolem AmberGo. System identyfikowania numerów rejestracyjnych rozpozna pojazd i automatycznie podniesie szlaban, pobierając też opłatę z karty. Pilotaż tej usługi ruszył latem ubiegłego roku i o ile użytkownicy oceniają poprawnie techniczną jakość aplikacji, tak póki co używanie jej nie ma wielkiego sensu – z tych samych bramek korzystają bowiem kierowcy, którzy opłacają przejazd w kasie. Skraca się zatem jedynie czas, który normalnie poświęciłoby się na płatność.
zakupy on-line
zakupy on-line

Opłatę za mandat można zrealizować poprzez przelew internetowy, ale wykonuje się go nieco inaczej niż tradycyjny. Należy zaznaczyć typ przelewu, jak do opłaty za podatki. Znacznie wygodniej płaci się poprzez stronę zaplacmandat.pl, gdzie wypełniony jest już nr rachunku i odbiorca (dla każdego obywatela Polski jest to Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu).

Szybkie opłacanie mandatu jest możliwe przez BLIK lub kartę płatniczą (fot. CHIP)

W większości dużych miast w Polsce można już także korzystać z usług carsharingowych. Wystarczy tylko pobrać aplikację operatora, który działa w danej lokalizacji, zarejestrować się dodając skan prawa jazdy i ewentualnie dokonać przelewu weryfikacyjnego. By wynająć auto, użytkownik podchodzi do samochodu i otwiera go za pomocą aplikacji. Po przebytej trasie samochód jest także zamykany z poziomu oprogramowania, a opłata jest pobierana automatycznie. Na podobnej zasadzie działają też wypożyczalnie rowerów i hulajnóg elektrycznych.

Poza dużymi muzeami, kinami i teatrami bilety online można także kupić w Warszawskim, Wrocławskim, Poznańskim, Krakowskim i Gdańskim ogrodzie zoologicznym. Przez internet kupimy również bilet do Parków Narodowych (m.in. Tatrzańskiego, Karkonoskiego, Drawieńskiego, Poleskiego). W górach nie zawsze będziemy mieli możliwość skorzystania z internetu. Na szczęście wejściówki możemy kupić wcześniej, a sama kontrola może się odbyć w trybie offline.

[banner slot=”text”]

Przez internet zapłacimy również za mszę w wybranych kościołach dominikanów i franciszkanów korzystając z formularza na stronie danego kościoła. Coraz więcej parafii umożliwia także składanie ofiar w formie bezgotówkowej. W kilkudziesięciu kancelariach kościelnych w Polsce za chrzest, komunię czy ślub można uiścić opłatę korzystając z terminala.