Huawei Kunpeng 920 – procesor dla serwerów

W serwerach duże znaczenie ma wydajność uzyskiwana na 1W czerpanej energii. Pod tym względem układy w architekturze ARM są bardzo skuteczne. Poza tym uzyskanie licencji na ARM jest łatwe w porównaniu do X86, stąd w ostatnim czasie coraz więcej jednostek serwerowych ARM. I dobrze, bo przecież procesory ARM, czerpiąc mniej prądu, powodują, że każda nasza operacja online jest mniej kosztowna dla środowiska. Huawei przedstawiło swoją nową jednostkę jako “najbardziej zaawansowany procesor Advanced RISC Machine (ARM)”. Układ został zaprojektowany przez Huawei głównie na potrzeby własnych serwerów TaiShan. Chińska firma tak prezentuje swój nowy układ (przy okazji dowiadujemy się jak poprawnie wymówić tę nazwę):
Huawei Kupeng 420
Huawei Kupeng 420

Nowy procesor powstał w litografii 7 nm, którą Huawei ma już dopracowaną ze względu na pozostające w produkcji od jesieni układy Kirin 980. Kunpeng 920 korzysta z rdzeni ARMv8, chociaż nie bez usprawnień ze strony Huawei. Chińska firma twierdzi, że poprawiła mechanizmy predykcji i architekturę podsystemu pamięci. Układ składa się z 64 rdzeni taktowanych 2,6 GHz i może pracować z pamięciami DDR4 w trybie 8-kanałowym. Względem procesorów serwerowych X86 o podobnej wydajności, Kunpeng 920 ma oferować około 30 procent niższy pobór prądu.

Nie jest to pierwszy serwerowy chip Huawei. Ten tytuł przysługuje układowi Ascend 910. Jest to jednak procesor wyspecjalizowany zajmujący się wyłącznie obsługą sztucznej inteligencji i pełniący tym samym funkcję pomocniczą, podczas gdy Kunpeng 920 to procesor główny. Wraz z prezentacją nowego CPU, chiński gigant pokazał też rodzinę serwerów TaiShan, w których znajdą się nowe jednostki. | CHIP