Huawei P30 i P30 Pro z czytnikiem linii papilanych w ekranie

Huawei P30 i P30 Pro różnią się rozmiarem. Model P30 Pro jest oczywiście większy (6,5″ vs 6,1″). Obydwa natomiast będą miały, podobnie jak Mate 20, wcięcie w kształcie kropli. Wpływa to oczywiście na dostępną powierzchnię ekranu. Ten natomiast, zarówno w Huawei P30, jak i P30 Pro, będzie wykonany w technologii OLED. Nie ma na tę chwilę informacji o tym, jaką rozdzielczość przewidziało Huawei dla obu modeli. Powinniśmy oczekiwać, że będzie to przynajmniej 2310 x 1080, ale zapewne nie przekroczy tego, co widzieliśmy w Mate 20 Pro (3120 x 1440). Ekrany obu modeli będą miały czytnik linii papilarnych.
Huawei P30
Huawei P30

Huawei P30 niewątpliwie wpasowuje się w aktualny trend stylistyczny – połysk i miniaturowy notch to coś, co obserwujemy w wielu modelach (fot. OneLeaks)

Sercem obydwu telefonów będzie prawdopodobnie topowy układ HiSilicon Kirin 980, chociaż część przecieków sugeruje, że może to być jego nieco “podkręcona” wersja, nazwana Kirin 985. Dowodów jednak brak i osobiście spodziewam się raczej 980-ki. Model P30 będzie pracował na 8 GB RAM, a P30 Pro aż na 12 GB. Na tę chwilę brak informacji o pamięci na dane. Co ciekawe, obydwa telefony zachowały gniazdo mini-jack, więc podłączenie dobrych słuchawek przewodowych nie będzie problemem. Niestety zabraknie superszybkiego ładowania 40W, znanego z Mate 20 Pro.

[banner slot=”text”]

Sporo wiemy natomiast o aparatach fotograficznych, które znajdą się w obu nowych modelach. Huawei P30 odziedziczy komplet fotograficzny po Mate 20 Pro. Z tyłu możemy spodziewać się wykorzystania sensora Sony IMX600 w potrójnym zestawie obiektywów (40 MPix + 20 Mpix + 8 Mpix). Z przodu znajdzie się 24-megapikselowy sensor szerokokątny. Wersja Huawei P30 Pro będzie dodatkowo wyposażona  w zaawansowany zoom optyczny. Umożliwi to odpowiednie ułożenie soczewek i luster, podobnie jak w przypadku peryskopu. Takie rozwiązanie zastosowało też niedawno Oppo.

Praktycznie co chwilę Huawei zapowiada nowe modele smartfonów. Jednak seria P zawsze zwraca uwagę. To tzw. “górna półka”, a więc jest duża szansa na to, że wraz z nowymi modelami tej serii pojawią się techniczne nowinki. W przypadku P30 i P30 Pro przekonamy się o tym już niedługo. Nie jest wykluczone, że nowe smartfony Huawei zobaczymy już podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie pod koniec lutego. | CHIP