Ile Huawei w Polsce?

[banner slot=”text”]
huawei 5G
huawei 5G

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceszef MC Karol Okoński poinformował, że rozpoczęła inwentaryzacja wykorzystania urządzeń firmy Huawei w Polsce w infrastrukturze telekomunikacyjnej.

Prowadzona jest swego rodzaju inwentaryzacja wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce. W pierwszej kolejności przyglądamy się infrastrukturze telekomunikacyjnej. Szczególnie w kontekście planów dotyczących sieci 5G, która będzie też korzystać z dotychczasowej infrastruktury – powiedział PAP wiceminister cyfryzacji. Dodał też, że chodzi przede wszystkim o o urządzenia transmisyjne, które są wykorzystywane do transmisji danych i głosu w sieci. Analiza dotyczy też specjalnej rządowej sieci CATEL.

Inwentaryzacja jest efektem ostatnich aresztowań dokonanych przez ABW. Jednocześnie wiceminister Okoński potwierdził, że pojawiają się propozycje wykluczenia firmy Huawei z jakiegoś obszaru rynku IT.

Nie chcemy jednak tej decyzji wydać zbyt pochopnie z racji tego, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji. Musimy działać w zgodzie z prawem polskim i unijnym. Niewykluczone, że nasza ostateczna decyzja czy rekomendacja będzie musiała być rozłożona na dwa etapy. Wiceminister przyznał także w rozmowie z PAP, że analiza obejmuje także działania ZTE.

W dzisiejszym wydaniu “Gazety Wyborczej” opublikowana została analiza, wg której zatrzymania dokonane przez ABW odbyły się w nieprzypadkowym momencie. –Zatrzymania odbyły się w dniu posiedzenia rządu, a to nie jest przypadek. Służby nie zatrzymują nikogo z tak poważnymi zarzutami w przypadkowym momencie – powiedział “GW”Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. Według “GW” istotą sprawy  jest o to, kto będzie dominował w sieciach nowej generacji, czyli 5G.

Więcej:5g