Intel Core i9-9990XE – 14 rdzeni na LGA2066

I z pewnością nie będzie tani. Flagowa jednostka dla platformy HEDT będzie miała aż 14 rdzeni pracujących jednocześnie nawet nad 28 wątkami. Zaraz, czy to oznacza, że nowy CPU będzie flagowcem, który jednocześnie nie będzie miał najwięcej rdzeni wśród jednostek dla LGA2066? Owszem, Core i9-9980XE ma przecież 18 rdzeni. Dlaczego więc model o wyższym numerze porządkowym jest “mniej złożony”? Wynika to z jednej różnicy: częstotliwości.
Intel X Series Core i9
Intel X Series Core i9

Nowy Core i9-9990XE będzie taktowany 4 GHz, a gdy zajdzie potrzeba, przyspieszy do 5 GHz. To oczywiście sprawia, że TDP nowej jednostki ma być bardzo wysokie: 255 W. To byłby nawet zrozumiały ruch – wysoka częstotliwość przy dużej liczbie rdzeni może być w części zadań bardziej skuteczna niż nisko taktowana, ale większa liczba rdzeni.

Nowy procesor może znaleźć się w najsilniejszych gamingowych komputerach, takich jak np. Alienware Area 51 (fot. Alienware)

Jest tylko jeden problem – nie ma pewności, że taki procesor trafi na rynek. Nie ma go w harmonogramach Intela, ani na listach cen. Serwis Anandtech utrzymuje, że Core i9-9990XE nie będzie miał jednej, regularnej ceny, a zamiast tego będzie oferowany producentom OEM na zasadzie przypominającej aukcje. Co więcej, oferta będzie dostępna wyłącznie dla kilku producentów, a swoista “aukcja” ma odbywać się raz na kwartał.

[banner slot=”text”]

Całość brzmi nieco dziwnie, ale sam CPU zapowiada się obiecująco. Procesor o bardzo wysokiej częstotliwości i wielu rdzeniach stanowiłby zapewne gratkę dla producentów najsilniejszych komputerów gamingowych. Maszyna wyposażona w taki procesor będzie z pewnością bardzo kosztowna, ale w segmencie high-end czasem dodatkowe kilka tysięcy złotych nie stanowi problemu dla odbiorców. | CHIP