Kolejny Xbox być może z układami AMD Ryzen i Radeon Vega

AMD ma za sobą rewelacyjny rok 2018 i bardzo dobry 2017. Firma zdołała przetrwać wcześniejsze gorsze lata, czyli te sprzed ryzenowej ofensywy, m.in. dzięki konsolom. Zarówno Xbox One, jak i PlayStation 4 są napędzane jednostkami APU produkcji AMD właśnie. Ponieważ aktualna generacja konsol wchodzi w schyłek swego rynkowego życia, naturalnie pojawia się temat kolejnej odsłony maszyn do grania Microsoftu i Sony. Ze strony pierwszej z firm mamy potwierdzenie, że partnerstwo z AMD będzie dalej rozwijane. Podczas konferencji AMD na targach CES pojawił się szef projektu Xbox, Phil Spencer, który przyznał, że AMD i Microsoft nad kolejnym urządzeniem także pracują razem.
procesor w xbox
procesor w xbox

To za pochodzącej z Tajwanu Lisy Su AMD wróciło na dobre do gry, Su jest CEO AMD od 2014 roku (fot. Wccftech)

Jesteś kimś, kogo szanowałem w tej branży i widziałem sposób, w jaki prowadziłaś AMD – zwrócił się do Lisy Su Phil Spencer. – Naprawdę nie mogę się doczekać, aby pokazać ludziom nasze nowe platformy i rozwiązania – dodał przedstawiciel Xboxa.

Z ust Spencera nie padło jednoznaczne stwierdzenie: kolejny Xbox będzie miał procesor AMD, ale wyczytanie tego z kontekstu nie jest szczególnie trudne. Jeżeli następna generacja konsol dostanie układy AMD Ryzen z grafiką Radeon Vega – znacznie wydajniejsze niż poprzednie APU – konsole zyskają naprawdę sporo możliwości. Przekonamy się o tym jednak dopiero w przyszłym roku. W 2019 powinniśmy natomiast zobaczyć model obsługujący streaming – niedawno pisaliśmy w portalu o przeciekach dotyczących podobnego urządzenia. | CHIP