Metro Exodus znika ze Steama

Gra stworzona przez studio 4A Games będzie przez rok dostępna jedynie w Epic Games Store. “Metro Exodus” powróci na Steama dopiero 14 lutego 2020 roku. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że wcześniej wydawca gry utworzył stronę na Steamie z datą wydania. Na szczęście osoby, które zamówiły grę w przedsprzedaży będą mogły zainstalować “Metro Exodus” za pośrednictwem Steama. Jak zapewnia Valve, wszystkie przyszłe dodatki do gry będą dostępne na wszystkich platformach i nie będą objęte wyłącznością Epic Games Store.
zrzut ekranu z gry Metro Exodus
zrzut ekranu z gry Metro Exodus

komunikat Valve na temat usunięcia Metro Exodus z platformy Steam
Valve poinformowało o usunięciu “Metro Exodus” ze sprzedaży na podstronie gry w serwisie Steam (graf. CHIP)

Valve o decyzji Deep Silver i 4A Games poinformowało w komunikacie na stronie “Metro Exodus”. Właściciel Steama nazywa decyzję krzywdzącą dla klientów platformy i tłumaczy, że wydawca “Metro Exodus” poinformował bardzo późno o przeniesieniu sprzedaży na inną platformę. Epic Games już od pewnego czasu sukcesywnie buduje swoją platformę z grami i stosuje przy tym dość agresywne zagrywki marketingowe. Porozumienie z Deep Silver jest tego kolejnym przykładem.

Od kilku tygodni użytkownicy mogą za darmo dodawać bardzo interesujące gry do swoich bibliotek w Epic Games Store. Do tej pory na platformie za darmo pojawiły się takie tytuły jak “Subnautica”, “Meatboy”, czy “What Remains of Edith Finch”. Obecnie w promocji dostępny jest zestaw 5 gier towarzyskich studia Jackbos, a 7 lutego w Epic Games Store pojawi się rewelacyjny “Axiom Verge”.

Dominacja jednej platformy na długą metę jest niekorzystna zarówno dla wydawców jak i dla graczy. Epic Games prawdopodobnie zaoferował wydawcy “Metro Exodus” dużo lepsze warunki współpracy. Już wcześniej wydawca “Fortnite” zrezygnował z dystrybucji mobilnej wersji popularnego battle royale w Google Play. Powód był ten sam – Epic Games nie chciało dzielić się z zyskami z Google, które pobiera 30 procent z zysków od gier wydanych w swoim sklepie. Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą pobrać “Fortnite” ze strony Epic Games w formie pliku instalacyjnego APK. | CHIP