NEWS: ponad 60% aplikacji na Androida przekazuje Facebookowi dane o użytkownikach

61 procent aplikacji sprawdzonych przez Privacy International przesyła do serwisu społecznościowego dane o swoich użytkownikach. Według organizacji, Facebook śledzi osoby zarówno zalogowane, jak i niezalogowane w serwisie społecznościowym (także te, które nie mają w nim konta). Twórcy aplikacji przesyłają portalowi dane przez Facebook Software Development Kit, czyli zestaw narzędzi programistycznych do pisania aplikacji dla konkretnego systemu operacyjnego.
Kradzież danych do Facebooka, może oznaczać włamanie do innych serwisy

Kradzież danych do Facebooka, może oznaczać włamanie do innych serwisy

W trakcie analiz przekonaliśmy się, że niektóre aplikacje rutynowo wysyłają dane, które są niewiarygodnie szczegółowe i czasem bardzo osobiste – podkreśla Privacy International.

Wśród przetestowanych usług znalazły się m.in.: Kayak, Duolingo, Indeed, Shazam, Skyscanner, Spotify, TripAdvisor i Yel. Zaskakująco szczodry, jeśli chodzi o dzielenie się informacjami z FB jest popularny Kayak – aplikacja, przeznaczona dla podróżujących, która umożliwia m.in. rezerwację lotu. Przesyła takie informacje jak data i miejsce wylotu oraz przylotu, liczba i rodzaj kupionych biletów (dorośli czy dzieci) oraz klasę lotu. Zbierając dane z wielu aplikacji, Facebook dostaje bardzo szczegółowy profil osób, które, jak wspomniałam, nawet nie muszą być jego użytkownikami. Pełną treść raportu znajdziecie tutaj, a poniżej – film z bardzo ciekawą prezentacją o tym, jak wędrują dane o internautach.

Więcej:Facebook