Kradzież danych do Facebooka, może oznaczać włamanie do innych serwisy

NEWS: ponad 60% aplikacji na Androida przekazuje Facebookowi dane o użytkownikach

Dzieje się tak nawet w przypadku osób, które w ogóle nie mają konta na FB.

61 procent aplikacji sprawdzonych przez Privacy International przesyła do serwisu społecznościowego dane o swoich użytkownikach. Według organizacji, Facebook śledzi osoby zarówno zalogowane, jak i niezalogowane w serwisie społecznościowym (także te, które nie mają w nim konta). Twórcy aplikacji przesyłają portalowi dane przez Facebook Software Development Kit, czyli zestaw narzędzi programistycznych do pisania aplikacji dla konkretnego systemu operacyjnego.

W trakcie analiz przekonaliśmy się, że niektóre aplikacje rutynowo wysyłają dane, które są niewiarygodnie szczegółowe i czasem bardzo osobiste – podkreśla Privacy International.

Wśród przetestowanych usług znalazły się m.in.: Kayak, Duolingo, Indeed, Shazam, Skyscanner, Spotify, TripAdvisor i Yel. Zaskakująco szczodry, jeśli chodzi o dzielenie się informacjami z FB jest popularny Kayak – aplikacja, przeznaczona dla podróżujących, która umożliwia m.in. rezerwację lotu. Przesyła takie informacje jak data i miejsce wylotu oraz przylotu, liczba i rodzaj kupionych biletów (dorośli czy dzieci) oraz klasę lotu. Zbierając dane z wielu aplikacji, Facebook dostaje bardzo szczegółowy profil osób, które, jak wspomniałam, nawet nie muszą być jego użytkownikami. Pełną treść raportu znajdziecie tutaj, a poniżej – film z bardzo ciekawą prezentacją o tym, jak wędrują dane o internautach.