Nowe laptopy dla graczy z serii ASUS ROG

Seria komputerów ASUS ROG (Republic of Gamers) jest systematycznie rozwijana przez tajwańską firmę od wielu lat. Najnowsza odsłona mobilnych maszyn dla graczy jest nierozerwalnie związana z nowością pokazaną przez NVIDIĘ. Nie powinno nikogo dziwić, że prawie wszystkie omówione poniżej konstrukcje mają karty GeForce RTX.
Laptopy Asus ROG
Laptopy Asus ROG

ASUS ROG Mothership wygląda imponująco, ale czy znajdzie nabywców? (fot. ASUS)

Zaczniemy jednak nie od laptopa, a od… sam nie wiem do końca jak określić tę bestię. Gamingowy, przenośny All-in-one chyba pasuje najbardziej, chociaż tajwański producent nadal nazywa to urządzenie laptopem. Ktoś w ASUS-ie chyba lubi klasyczne space opery, bo nazwa najnowszej konstrukcji oznaczonej logo ROG to Mothership. Nazwa tego urządzenia to dosłownie “statek-matka” czyli często wykorzystywany w science-fiction motyw dużego okrętu kosmicznego, będącego odpowiednikiem współczesnych lotniskowców.

Statek-matka w konfiguracji “laptopowej” (fot. ASUS)

ROG Mothership to przenośny, wydajny komputer o dość niecodziennej konstrukcji. Z racji innej niż w przypadku laptopów formy, ma on po prostu więcej miejsca na układ chłodzący, co jest kluczowe dla maszyny dla graczy. A jest co chłodzić, bo wewnątrz znajduje się fabrycznie podkręcony GeForce RTX 2080 i procesor Intel Core i9 ósmej generacji (i9-8950HK). Integralną częścią tej nietuzinkowej maszyny jest 17,3-calowy ekran FHD z matrycą typu IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i synchronizacji technologią NVIDIA G-SYNC. Klawiatura jest odłączana więc pozwala na dopasowanie tego, w jaki sposób gramy. Posiada ona touchpad po prawej stronie, który może stanowić też panel bloku numerycznego. Jest ona też w pełni podświetlana. Podsystem pamięci stanowią trzy dyski SSD spięte w macierz RAID z wykorzystaniem technologii HyperDrive Extreme.

Mothrship pracuje też w trybie, który przypomina All-in-One (fot. ASUS)

Konstrukcja przywodzi na myśl dziecko gamingowych laptopów z serii ROG z tableto-laptopami wzorowanymi na Microsoft Surface. Urządzenie zapewne jest w stanie emitować dźwięk wysokiej jakości. Producent chwali się, że wewnątrz znajdują się cztery, 4-watowe głośniki, co jak na konstrukcję przenośną jest rzeczywiście obiecujące. ROG Mothership umożliwia także użytkownikom podłączenie nawet trzech monitorów za pomocą gniazd HDMI 2.0, Thunderbolt 3 oraz USB-C. To ostatnie gniazdo jest podłączone bezpośrednio do GPU i obsługuje także technologię VirtualLink do zestawów VR następnej generacji. Dzięki zintegrowaniu trzech gniazd USB 3.1 Gen 2 oraz jednego gniazda Gen 1 laptop ROG Mothership oferuje wystarczające możliwości połączeń do zapewnienia wrażeń rodem z komputera stacjonarnego.

ASUS podaje, że koncepcja tego komputera powstała kilka lat temu na corocznej “burzy mózgów” designerów tajwańskiej firmy. Jestem pewien, że któryś z nich używał Surface’a (fot. ASUS)

ASUS ROG G703 – topowy laptop dla graczy

Laptop ROG G703 to największy z nowych (chociaż w jego przypadku należy raczej użyć określenia “odświezonych”), bardziej klasycznych w konstrukcji laptopów ASUSa. Ma on jednak sporo wspólnych cech z ROG Mothership. Jest wyposażony w ekran, podobnie jak dziwna konstrukcja opisana powyżej, w technologii IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i NVIDIA G-SYNC. G703 oferuje także rozwiązanie dyskowe HyperDrive Extreme, które wykorzystuje  konfigurację RAID 0 trzech dysków SSD NVMe, co pozwala osiągnąć szybkość odczytu na poziomie 8700 MB/s. Jak twierdzi producent, jest to więc najszybszy pod tym względem laptop na świecie.

ASUS ROG G703 – sylwetka dobrze znana, a w środku RTX 2080 (fot. ASUS)

Model ten był już na rynku od pewnego czasu, a prezentowana dziś nowość to daleko idąca modyfikacja istniejącej konstrukcji. W środku znajduje się CPU Core i9-8950HK lub Core i7-8750H, a za wyświetlanie grafiki odpowiada, a jakże GeForce RTX 2080.

Na kolejnej stronie przeczytacie o innych urządzeniach ASUS-a pokazanych na CES 2019.

ROG Zephyrus S GX701

17-calowy, duży, a jednocześnie dość lekki laptop, dodatkowo o wydajności pozwalającej się mierzyć z nowymi grami? Jeszcze całkiem niedawno podobne życzenie było dość niedorzeczne. Dziś jego realizacja jest możliwa, a ROG Zephyrus S GX701 to model, którym to właśnie ASUS próbuje osiągnąć.

W obudowie grubości 18,7 mm zmieszczono naprawdę wydajne podzespoły. Procesor Intel Core i7-8750H, kartę graficzną do wyboru: GeForce RTX 2060, RTX 2070 lub RTX 2080 Max-Q. Producent na szczęście nie postanowił kusić nabywców matrycą 4K (pozbawioną większego sensu w 17-calowym laptopie do gier) i tym samym wewnątrz nowego Zephyrusa znajdziemy panel IPS o rozdzielczości FullHD, z obsługą G-SYNC.

W cienkiej obudowie zmieszczono naprawdę wydajne podzespoły – naturalnie pojawia się pytanie jak jest to chłodzone. Mamy nadzieję wkrótce to sprawdzić (fot. ASUS)

ROG Zephyrus S GX531

Bliski kuzyn GX701. 15,6-calowy laptop jest zbliżony stylistycznie do większej konstrukcji, może się jednak pochwalić jeszcze niższa masą (2,1 kg vs 2,7 kg) i mniejszymi wymiarami. Model ten jest właściwie odświeżeniem już istniejącego Zephyrusa. Zmiana dotknęła oczywiście karty graficznej, którą w tym przypadku stanowi GeForce RTX 2080 Max-Q.

ASUS Zephyrus to seria, która ma łączyć cienkie kształty z gamingową wydajnością. Jak dotąd, robi to skutecznie (fot. ASUS)

ROG Strix Hero II – laptop do gier MOBA

ASUS sugeruje graczom do jakich gier mają nadawać się najlepiej konkretne komputery z serii Strix. Laptop ROG Strix Hero II to maszyna poświęcona grom MOBA. W jaki sposób sprzyja temu gatunkowi gier? Zamiast zaakcentowanego bloku klawiszy WASD zastosowano w nim przezroczyste nasadki klawiszy QWER – najczęściej używany w tytułach MOBA.

Zwróćcie uwagę na rząd klawiszy QWER – to dosyć niecordzienny zabieg ze strony producenta (fot. ASUS)

Wewnątrz znajdują się procesory Intel Core 8 generacji oraz karta graficzna GeForce RTX 2060. Taka konfiguracja to więcej niż potrzeba do tytułów MOBA, można więc pokusić się o stwierdzenie, że dla miłośników tego gatunku Strix Hero II powinien wystarczyć na naprawdę długo.

ROG Strix Scar II – dla miłośników FPS’ów

Ten model, zdaniem ASUSa jest stworzony z myślą o rozgrywkach e-sportowych w tytuły FPS. Docenią go więc przede wszystkim fani Counter-Strike’a, ale sądząc po konfiguracji, zadowoleni będą miłośnicy także bardziej współczesnych tytułów o większych wymaganiach sprzętowych.  Model ten pojawi się w dwóch wersjach: 15,6-calowej i 17,3-calowej. W obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z matrycami 144 Hz. Tu zaakcentowano klawisze WASD, najczęściej wykorzystywane w wielu tytułach, nie tylko shooterach fps.

Zaakcentowane klawisze WASD to dosyć powszechny zabieg (fot. ASUS)

W środku znajdą się karty graficzne GeForce RTX 2060 lub RTX 2070, a wydajność ogólną zapewniać mają procesory Intel Core generacji 8. Wydajność, szczególnie w konfiguracji z GeForce RTX 2070, powinna wystarczyć do uruchomienia każdej współczesnej gry w najwyższych ustawieniach obrazu.

[banner slot=”text”]

ASUS FX505DY TUF Gaming – AMD w ASUSie

Wśród nowości znalazł się też rodzynek – skierowany do graczy laptop bazujący na układzie AMD Ryzen drugiej generacji. Nie będzie on jednak konkurencją dla wymienionych wyżej maszyn gamingowych łączących procesory Intela z nowymi GPU NVIDII. FX505 DY TUF Gaming dysponuje jedynie Radeonem RX 560, a więc kartą o wyraźnie niższej wydajności. Jeżeli model ten zostanie atrakcyjnie wyceniony, będzie rywalizował raczej z jednostkami poprzedniej generacji.

Podsumowanie – nowe grafiki – nowe laptopy

Premiera mobilnych Turingów zmusiła producentów laptopów do odświeżenia oferty. I dobrze – ASUS wyraźnie poszedł nie tylko w wydajność, ale eksperymetuje też z formą. Być może ekscentryczny ROG Mothership się przyjmie, a może będzie rynkową klapą – trudno wyrokować. Poszukiwanie nowej formy należy jednak docenić. | CHIP

Więcej:Asuslaptopy