Seria komputerów ASUS ROG (Republic of Gamers) jest systematycznie rozwijana przez tajwańską firmę od wielu lat. Najnowsza odsłona mobilnych maszyn dla graczy jest nierozerwalnie związana z nowością pokazaną przez NVIDIĘ. Nie powinno nikogo dziwić, że prawie wszystkie omówione poniżej konstrukcje mają karty GeForce RTX.
Zaczniemy jednak nie od laptopa, a od… sam nie wiem do końca jak określić tę bestię. Gamingowy, przenośny All-in-one chyba pasuje najbardziej, chociaż tajwański producent nadal nazywa to urządzenie laptopem. Ktoś w ASUS-ie chyba lubi klasyczne space opery, bo nazwa najnowszej konstrukcji oznaczonej logo ROG to Mothership. Nazwa tego urządzenia to dosłownie „statek-matka” czyli często wykorzystywany w science-fiction motyw dużego okrętu kosmicznego, będącego odpowiednikiem współczesnych lotniskowców.
ROG Mothership to przenośny, wydajny komputer o dość niecodziennej konstrukcji. Z racji innej niż w przypadku laptopów formy, ma on po prostu więcej miejsca na układ chłodzący, co jest kluczowe dla maszyny dla graczy. A jest co chłodzić, bo wewnątrz znajduje się fabrycznie podkręcony GeForce RTX 2080 i procesor Intel Core i9 ósmej generacji (i9-8950HK). Integralną częścią tej nietuzinkowej maszyny jest 17,3-calowy ekran FHD z matrycą typu IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i synchronizacji technologią NVIDIA G-SYNC. Klawiatura jest odłączana więc pozwala na dopasowanie tego, w jaki sposób gramy. Posiada ona touchpad po prawej stronie, który może stanowić też panel bloku numerycznego. Jest ona też w pełni podświetlana. Podsystem pamięci stanowią trzy dyski SSD spięte w macierz RAID z wykorzystaniem technologii HyperDrive Extreme.
Konstrukcja przywodzi na myśl dziecko gamingowych laptopów z serii ROG z tableto-laptopami wzorowanymi na Microsoft Surface. Urządzenie zapewne jest w stanie emitować dźwięk wysokiej jakości. Producent chwali się, że wewnątrz znajdują się cztery, 4-watowe głośniki, co jak na konstrukcję przenośną jest rzeczywiście obiecujące. ROG Mothership umożliwia także użytkownikom podłączenie nawet trzech monitorów za pomocą gniazd HDMI 2.0, Thunderbolt 3 oraz USB-C. To ostatnie gniazdo jest podłączone bezpośrednio do GPU i obsługuje także technologię VirtualLink do zestawów VR następnej generacji. Dzięki zintegrowaniu trzech gniazd USB 3.1 Gen 2 oraz jednego gniazda Gen 1 laptop ROG Mothership oferuje wystarczające możliwości połączeń do zapewnienia wrażeń rodem z komputera stacjonarnego.
ASUS ROG G703 – topowy laptop dla graczy
Laptop ROG G703 to największy z nowych (chociaż w jego przypadku należy raczej użyć określenia „odświezonych”), bardziej klasycznych w konstrukcji laptopów ASUSa. Ma on jednak sporo wspólnych cech z ROG Mothership. Jest wyposażony w ekran, podobnie jak dziwna konstrukcja opisana powyżej, w technologii IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i NVIDIA G-SYNC. G703 oferuje także rozwiązanie dyskowe HyperDrive Extreme, które wykorzystuje konfigurację RAID 0 trzech dysków SSD NVMe, co pozwala osiągnąć szybkość odczytu na poziomie 8700 MB/s. Jak twierdzi producent, jest to więc najszybszy pod tym względem laptop na świecie.
Model ten był już na rynku od pewnego czasu, a prezentowana dziś nowość to daleko idąca modyfikacja istniejącej konstrukcji. W środku znajduje się CPU Core i9-8950HK lub Core i7-8750H, a za wyświetlanie grafiki odpowiada, a jakże GeForce RTX 2080.
Na kolejnej stronie przeczytacie o innych urządzeniach ASUS-a pokazanych na CES 2019.