Laptopy Asus ROG

Nowe laptopy dla graczy z serii ASUS ROG

Jest też imponujący "statek-matka".

Seria komputerów ASUS ROG (Republic of Gamers) jest systematycznie rozwijana przez tajwańską firmę od wielu lat. Najnowsza odsłona mobilnych maszyn dla graczy jest nierozerwalnie związana z nowością pokazaną przez NVIDIĘ. Nie powinno nikogo dziwić, że prawie wszystkie omówione poniżej konstrukcje mają karty GeForce RTX.

ASUS ROG Mothership wygląda imponująco, ale czy znajdzie nabywców? (fot. ASUS)

Zaczniemy jednak nie od laptopa, a od… sam nie wiem do końca jak określić tę bestię. Gamingowy, przenośny All-in-one chyba pasuje najbardziej, chociaż tajwański producent nadal nazywa to urządzenie laptopem. Ktoś w ASUS-ie chyba lubi klasyczne space opery, bo nazwa najnowszej konstrukcji oznaczonej logo ROG to Mothership. Nazwa tego urządzenia to dosłownie „statek-matka” czyli często wykorzystywany w science-fiction motyw dużego okrętu kosmicznego, będącego odpowiednikiem współczesnych lotniskowców.

Statek-matka w konfiguracji „laptopowej” (fot. ASUS)

ROG Mothership to przenośny, wydajny komputer o dość niecodziennej konstrukcji. Z racji innej niż w przypadku laptopów formy, ma on po prostu więcej miejsca na układ chłodzący, co jest kluczowe dla maszyny dla graczy. A jest co chłodzić, bo wewnątrz znajduje się fabrycznie podkręcony GeForce RTX 2080 i procesor Intel Core i9 ósmej generacji (i9-8950HK). Integralną częścią tej nietuzinkowej maszyny jest 17,3-calowy ekran FHD z matrycą typu IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i synchronizacji technologią NVIDIA G-SYNC. Klawiatura jest odłączana więc pozwala na dopasowanie tego, w jaki sposób gramy. Posiada ona touchpad po prawej stronie, który może stanowić też panel bloku numerycznego. Jest ona też w pełni podświetlana. Podsystem pamięci stanowią trzy dyski SSD spięte w macierz RAID z wykorzystaniem technologii HyperDrive Extreme.

Mothrship pracuje też w trybie, który przypomina All-in-One (fot. ASUS)

Konstrukcja przywodzi na myśl dziecko gamingowych laptopów z serii ROG z tableto-laptopami wzorowanymi na Microsoft Surface. Urządzenie zapewne jest w stanie emitować dźwięk wysokiej jakości. Producent chwali się, że wewnątrz znajdują się cztery, 4-watowe głośniki, co jak na konstrukcję przenośną jest rzeczywiście obiecujące. ROG Mothership umożliwia także użytkownikom podłączenie nawet trzech monitorów za pomocą gniazd HDMI 2.0, Thunderbolt 3 oraz USB-C. To ostatnie gniazdo jest podłączone bezpośrednio do GPU i obsługuje także technologię VirtualLink do zestawów VR następnej generacji. Dzięki zintegrowaniu trzech gniazd USB 3.1 Gen 2 oraz jednego gniazda Gen 1 laptop ROG Mothership oferuje wystarczające możliwości połączeń do zapewnienia wrażeń rodem z komputera stacjonarnego.

ASUS podaje, że koncepcja tego komputera powstała kilka lat temu na corocznej „burzy mózgów” designerów tajwańskiej firmy. Jestem pewien, że któryś z nich używał Surface’a (fot. ASUS)

ASUS ROG G703 – topowy laptop dla graczy

Laptop ROG G703 to największy z nowych (chociaż w jego przypadku należy raczej użyć określenia „odświezonych”), bardziej klasycznych w konstrukcji laptopów ASUSa. Ma on jednak sporo wspólnych cech z ROG Mothership. Jest wyposażony w ekran, podobnie jak dziwna konstrukcja opisana powyżej, w technologii IPS o częstotliwości odświeżania 144 Hz i NVIDIA G-SYNC. G703 oferuje także rozwiązanie dyskowe HyperDrive Extreme, które wykorzystuje  konfigurację RAID 0 trzech dysków SSD NVMe, co pozwala osiągnąć szybkość odczytu na poziomie 8700 MB/s. Jak twierdzi producent, jest to więc najszybszy pod tym względem laptop na świecie.

ASUS ROG G703 – sylwetka dobrze znana, a w środku RTX 2080 (fot. ASUS)

Model ten był już na rynku od pewnego czasu, a prezentowana dziś nowość to daleko idąca modyfikacja istniejącej konstrukcji. W środku znajduje się CPU Core i9-8950HK lub Core i7-8750H, a za wyświetlanie grafiki odpowiada, a jakże GeForce RTX 2080.

Na kolejnej stronie przeczytacie o innych urządzeniach ASUS-a pokazanych na CES 2019.