Osoby oglądające zaćmienie Księżyca uwieczniły “spadającą gwiazdę”

Rozbłysk na Księżycu pojawił się wczesnym rankiem około godziny 5:41 naszego czasu i został zauważony m.in. przez użytkowników Reddita. Porównali oni nagrania z kilku obserwatoriów, co potwierdziło, że nie były to zakłócenia kamery. W Srebrny Glob meteory tej wielkości uderzają średnio co tydzień, jednak po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko podczas całkowitego zaćmienia. Uderzenie możecie zobaczyć na poniższym nagraniu (2:11:00).
księżyc
księżyc

Ze względu na to, że ziemski satelita nie ma atmosfery, meteor o masie około 2 kilogramów, który uderzył w Księżyc utworzył krater o średnicy około 10 metrów. Justin Cowart za pomocą zdjęć wykonanych przez sondę LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) oszacował miejsce uderzenia z dokładnością do 4 kilometrów. Znajduje się on prawdopodobnie w pobliżu księżycowych współrzędnych 29.47S i 67.77W.

https://twitter.com/jccwrt/status/1087586476798423041

Całkowite zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Srebrnym Globem. Odwrotna sytuacja występuje podczas zaćmienia Słońca – wtedy to Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a naszą gwiazdą. Następne zaćmienie Księżyca będziemy mogli oglądać w Polsce 16 lipca 2019 roku. | CHIP