Pierwsze wyniki wydajności Radeona VII

Karty graficzne z układami AMD pozostały ostatnio nieco w cieniu “zielonej” konkurencji. NVIDIA ma swoje układy Turing na rynku od połowy września, podczas gdy nowe Radeony, zarówno dość odległe jeszcze Navi, jak i zaprezentowany na CES Radeon VII, wciąż nie są do dostania. Na szczęście, dzięki informacjom pochodzącym od leakstera TUM_APISAK, wiemy nieco więcej na temat wydajności Radeona VII.
Radeon VII
Radeon VII

Podane przez leakstera wyniki wydajności pozostawiają mieszane uczucia. Z jednej strony karta radzi sobie całkiem dobrze w 3DMarku, z drugiej jednak w grach nie uzyskuje porażających wyników. Wyniki pokrywają się z deklaracjami “czerwonych” z CES 2019. Mniej atrakcyjnie karta prezentuje się w grach, konkretnie w Final Fantasy XV. Tu karta ustępuje nawet leciwemu (acz nadal potężnemu) GeForce’owi GTX 1080 Ti. Inna sprawa, że ta gra preferuje karty NVIDII.

wyniki kart graficznych w grze final fantasy
Wszystko będzie zależało od ceny – karta ustępuje w grze Final Fantasy XV nawet GeForce’owi GTX 1080 Ti (fot. TUM_APISAK)

Oznacza to, że Radeon VII będzie w stanie konkurować z referencyjnym GeForcem RTX 2080. Większość dostępnych na rynku kart z tym układem to konstrukcje fabrycznie podkręcane, z którymi prawdopodobnie nowość AMD będzie przegrywać pod względem wydajności w grach. Co ciekawe, mimo pierwotnej zapowiedzi prawdopodobnie powstaną niereferencyjne wersje Radeonów VII.

Na rynek nowe Radeony VII mają trafić 7 lutego (fot. TechRadar)

Tak przynajmniej wynika z bazy danych EEC. Znajdują się tam m.in. wpisy dotyczące czterech produktów PowerColor opartych o Radeona VII. Marka ta ma spore doświadczenie z projektowaniu niereferencyjnych Radeonów. Jestem przekonany, że wśród tych czterech kart zobaczymy mocno przetaktowane wersje “Red Devil”. | CHIP