Pierwsze zdjęcia z “ciemnej” strony Księżyca

Chińska Agencja Kosmiczna komunikuje się z Chang’e 4 za pośrednictwem zdalnego satelity Quaqiao, który został umieszczony w maju 2018 na tzw. orbicie halo. Znajduje się ona około 400 tysięcy kilometrów od Ziemi w punkcie libracyjnym L2, gdzie satelita pozostaje w spoczynku. Na początku grudnia ubiegłego roku Chińczycy wystrzelili sondę Change’4. Teraz pojazd wylądował na Księżycu i przesyła zdjęcia niewidocznej z Ziemi części Srebrnego Globu.
zdjęcia z sondy obecnej na księżycu
zdjęcia z sondy obecnej na księżycu

[banner slot=”text”]

Miejsce lądowania nie jest przypadkowe. Krater Von Kármána powstał wiele milionów lat temu wskutek zderzenia z innym kosmicznym obiektem, dzięki czemu dziś sonda Chang’e 4 ma lepszy dostęp do płaszcza Księżyca. Naukowcy dzięki nowym danym nie tylko poznają lepiej historię Układu Słonecznego, ale także przeprowadzą eksperymenty z nasionami warzyw i jajami jedwabnika, które znajdują się na pokładzie.

Zdjęcia z sondy doczekały się już internetowych przeróbek, głównie z królikiem w roli głównej (fot. CNSA)

To kolejny raz, kiedy Chiny lądują na Księżycu. Poprzednio dokonała tego bezzałogowa misja Chang’e 3 w 2013 roku. Jednak wtedy sonda wylądowała po widocznej stronie Księżyca, co zrobili już wcześniej Amerykanie i Rosjanie. Chang’e 4 to pierwsza misja, której celem była tzw. ciemna strona Księżyca, czyli ta niewidoczna z Ziemi. Jako ciekawostkę warto dodać, że nazwa sondy to imię chińskiej bogini, której zwierzęcym towarzyszem jest królik. | CHIP

Więcej:astronomia