Procesory Ice Lake pojawiły się w sieci

Procesory Ice Lake będą oczywiście oparte na architekturze Sunny Cove. Będą wytwarzane w procesie produkcyjnym określanym przez Intela jako 10nm+. Według producenta, Ice Lake powinno przynieść kilka bardzo interesujących funkcji, takich jak natywna obsługa Thunderbolt 3, Wi-Fi 6 (znane również jako 802.11ax), zaktualizowane iGPU generacji 11 oraz obsługę funkcji związanych z uczeniem maszynowym.
Intel CPU
Intel CPU

Test przeprowadzono na komputerze opisanym jako Dell Inc. Alienware Portable. czyżby cienki i lekki Alienware? (fot. Geekbench)

[banner slot=”text”]

Potwierdza się, że procesory te konstrukcyjnie odbiegają od swoich poprzedników. Według danych uzyskanych z bazy GeekBench Ice Lake ma zwiększoną pamięć podręczną L1 i dwukrotnie większą pamięć podręczną L2 przypadającą na każdy rdzeń. Czterordzeniowy układ Ice Lake z bazy Geekbench dysponował pamięć podręczną L1 48 KB, L2 aż 512 KB na rdzeń, a pamięć podręczna poziomu trzeciego to łącznie 8 MB. Procesor, który pojawił się w bazie popularnego programu testującego to czterordzeniowy CPU, z aktywnym HT. Taktowanie bazowe wynosi 1,9 GHz i w ramach potrzeby może wzrosnąć do 2,29 GHz. Chip jest prawdopodobnie próbką inżynieryjną, więc kwestia częstotliwości może ulec zmianie.

Nowych iGPU może być finalnie mniej. Testowane sztuki to z pewnością sample inżynieryjne (fot. tomshardware)

Także baza SiSoft Sandra daje nam nieco informacji o nowych procesorach Intel Ice Lake. Układy “niebieskich” będą miały oczywiście kilka wersji iGPU. Tak było od dawna, że różne procesory otrzymywały np. różnie taktowane, lub posiadające nieco mniej lub bardziej złożoną konstrukcję układy graficzne. Dzięki informacjom zawartym w bazie popularnego programu diagnostycznego dowiadujemy się jakie iGPU znajdą się w Ice Lake’ach. Chociaż i tu należy wspomnieć, że są to prawdopodobnie próbki inżynieryjne i część ustawień może się jeszcze zmienić. W zestawieniu widzimy modele iGPU z liczbą jednostek wykonawczych od 24 do 68. Zaskakujące jest, że układ najbardziej złożony pozostaje też najniżej (600 MHz) taktowanym. | CHIP