Samsung rusza z produkcją ekranów OLED 4K do laptopów

Według oficjalnej informacji prasowej, wyświetlacz, który jako pierwszy trafi do produkcji, będzie miał rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, jasność od 0,0005 do 600 nitów i kontrast dynamiczny 120,000:1. Paleta kolorów ma obejmować 3.4 miliona barw, czyli około dwa razy więcej, niż w standardowym 15-calowym ekranie LCD. Jak zapewnia Samsung, OLED UHD ma mieć także 200 razy ciemniejsze czernie i 2 razy jaśniejsze biele.
stoisko z laptopami Samsunga
stoisko z laptopami Samsunga

To nie koniec zalet nowego rozwiązania – Koreańczycy chwalą się, że jednostka będzie bardzo dobrze sprawdzała się w warunkach zewnętrznych, a także będzie wyjątkowo smukła, co pozwoli na zredukowanie grubości całej obudowy laptopa.

Pierwszymi laptopami wyposażonymi w nowy panel mają być topowe urządzenia od Della z serii XPS i HP z linii Spectre, które były już przedstawione światu na tegorocznych targach CES. Zapewne nieprędko zobaczymy notebooki z ekranami OLED w sprzętach z niższej lub chociaż średniej półki, a wszystko przez to, że koszt wyprodukowania panelu OLED wciąż jest około dwa razy droższy od jego odpowiednika w technologii LCD.

[banner slot=”text”]

Samsung to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o produkcję ekranów do każdego rodzaju urządzeń, od niewielkich smartfonów, po monstrualne telewizory. Firma skupiona jest głównie na rozwoju technologii OLED, która jest promowana jako najefektywniejsza, najbardziej perspektywiczna i energooszczędna. Co ciekawe, laptopy są jedną z ostatnich kategorii sprzętu mobilnego, która wciąż OLED-ową rewolucję ma jeszcze przed sobą. | CHIP