Supernowa trójwymiarowa i w VR – wizualizacja pozostałości po Gwieździe Keplera

11 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w przestrzeni kosmicznej wciąż dryfują pozostałości po ostatniej widocznej gołym okiem z naszej perspektywy supernowej (supernowa to eksplozja kosmicznego naturalnego obiektu). Gwiazda Keplera została odkryta w 1604 roku przez niemieckiego astronoma Johannesa Keplera i miała masę około 15 razy większą niż Słońce. Od tamtej pory w obrębie Drogi Mlecznej naukowcy nie odnotowali innych supernowych. Pozostałości po Gwieździe Keplera zwane Kasjopeją A to najsilniejsze astronomicznie źródło radiowe, nie licząc Słońca. Ze względu na bardzo niewielkie światło, zjawiska nie da się już zobaczyć bez specjalistycznych narzędzi, jest to możliwe tylko za pomocą potężnych teleskopów kosmicznych i na długo naświetlanych zdjęciach.
Supernowa
Supernowa

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz Brown University, wykorzystując dane podczerwieni z teleskopu Chandra należącego do NASA, opracowali trójwymiarowy model pozostałości po tej supernowej. Możemy zatem oglądać Kasjopeję A po raz pierwszy nie tylko w trójwymiarze, ale też w wirtualnej rzeczywistości bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Jeżeli zaś nie zależy wam na trybie VR, a na bardziej realistycznych doznaniach wizualnych w tym miejscu zwiedzicie Kasjopeję A w trybie 2D.

Nie należy jednak liczyć na wrażenia dryfowania w kosmosie czy lotu między mgławicami – model został uproszczony i skupia się na zaprezentowaniu elementów eksplozji, m.in. żelaza, krzemu i siarki:

– Kiedy zobaczyłam od środka ten sam zestaw danych, na który patrzyłam wcześniej przez 20 lat, od razu zafascynowały mnie rzeczy, których nigdy nie dostrzegłam, np. to, że różne kawałki żelaza znajdowały się w nietypowych miejscach. Możliwość spojrzenia w trzech wymiarach i bezpośredniego zanurzenia się otworzyła mi oczy na wiele kwestii – opowiada koordynatorka projektu, Kimberly Kowal Arcand.

Rok temu studio Rewind, współpracujące z BBC, odtworzyło w VR Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z kolei w listopadzie 2018 niemieccy naukowcy opracowali wizualizację czarnej dziury. | CHIP