TEST: OKI MC853 – wielofunkcyjne urządzenie A3 w technologii LED

Gdy weźmiemy pod uwagę jej możliwości, czyli m.in. fakt, że pozwala na druk dokumentów w formacie A3 oraz banerów, to widać, że całość została zamknięta w stosunkowo kompaktowej obudowie. A duże gabaryty pojawiają się dopiero wtedy, gdy drukarka (choć w istocie jest to urządzenie wielofunkcyjne, a nie tylko drukarka) zostanie wyposażona w dodatkowe pojemniki. Wtedy faktycznie jest to już sprzęt, który potrzebuje sporo miejsca. Na biurku nie ma sensu jej stawiać (choć producent uważa inaczej opisując ją jako “podłogowo/biurkową”), ale z pewnością nie jest też zawalidrogą.
MC873 3-4, 16/02/2015, 14:50, 8C, 3140×3630 (265+1369), 62%, Default Settin, 1/12 s, R57.0, G42.0, B50.9

MC873 3-4, 16/02/2015, 14:50, 8C, 3140×3630 (265+1369), 62%, Default Settin, 1/12 s, R57.0, G42.0, B50.9

Potrafi naprawdę wiele

Gabaryty są oczywiście ważne, ale ważniejsze jest, ile potrafi MC853. Urządzenie drukuje, kopiuje, faksuje i skanuje. Wykonane skany mogą być wysłane e-mailem, zapisane na dysku sieciowym lub pendrivie (z którego można też bezpośrednio drukować, bez pośrednictwa komputera). Drukarka (tak dla uproszczenia będziemy nazywać ten model) obsługuje bezpieczne, zabezpieczone hasłem drukowanie i wyposażona jest 250 GB dysk twardy. Pracę ułatwia zastosowany 100-arkuszowy automatyczny podajnik dokumentów (APD), który może skanować, kopiować lub faksować dwustronne dokumenty; przy czym skanuje też dokumenty dwustronne bez konieczności ręcznego przekładania.

Z założenia jest to model skonstruowany z myślą o dużych nakładach, ok. 60 000 stron miesięcznie. Standardowa pojemność pojemnika papieru wynosi 400 arkuszy. Rozbudowa o kolejne pojemniki daje miejsce na ponad 2000 stron. OKI 853 wyposażona jest też w automatyczny duplekser do obustronnego drukowania arkusza papieru oraz zszywacz na 20 arkuszy do zszywania zadrukowanych stron. To ostatnie należy do kategorii “mała rzecz, a cieszy”. Niby gadżet, a jednak w pracy biurowej bardzo przydatny.

Wersja podstawowa, czyli bez dodatkowych tac na papier.

Większość współczesnych markowych urządzeń biurowych wykonana jest solidnie. To dotyczy także MC853. Ważne jest jednak to, że nie tylko w wersji podstawowej wszystko do siebie pasuje, ale także to, że dodawane kolejne podajniki idealnie pasują do drukarkowej bazy, a całość można postawić na specjalnej szafce na kółkach, które ułatwiają przesuwanie urządzenia.

Sterowanie

Z przodu urządzenia umieszczony został rozbudowany panel sterowania składający się z 7-calowego dotykowego wyświetlacza LCD oraz klawiatury fizycznej. Program zarządzający drukarką to autorska platforma OKI o nazwie „Extendable Platform (sXP)”.

Panel sterowania wyposażony jest nie tylko w ekran dotykowy, ale i w wygodne zwykłe przyciski.

Obok panelu sterowania umieszczony został port USB. Znalazło się także miejsce na czytnik kart zbliżeniowych, który należy dokupić osobno, jeśli jest taka potrzeba. Instalacja takiego czytnika jest banalna – otwieramy klapkę, podłączamy czytnik do dedykowanego portu i po umieszczeniu czytnika na miejscu zamykamy zaślepkę maskującą. ,Wydruk pojawia się bowiem dopiero wtedy, gdy użytkownik podejdzie z kartą i go autoryzuje. Czytnik pozwala więc ograniczyć liczbę zbędnych wydruków. To także dodatkowe zabezpieczenie, sprawiające, że poufne dokumenty nie będą się poniewierać na drukarce.

Montaż czytnika karty zbliżeniowej jest bardzo prosty. Ale jest ona dodatkowym, płatnym akcesorium.

Na dole urządzenia znajduje się podajnik formatów niestandardowych, za pomocą którego możemy wydrukować materiały w nietypowych formatach od A6 aż do dokumentu o długości 1,3. Drukarka radzi sobie nie tylko z rzadko spotykanymi w biurach formatami, ale także z papierem o mało “biurowej” gramaturze, maksymalnie może to być 256 g/m2. Po wprowadzeniu arkuszu przez podajnik z przodu, jest on przepuszczany przez całą długość urządzenia aż do odbiornika umieszczonego z tyłu. Samodzielny druk banerów pozwala po pierwsze oszczędzić pieniądze, a po drugie czas. Nie trzeba szukać usługodawcy wyspecjalizowanego w drukach niestandardowych.

Dobra drukarka w dzisiejszych czasach musi mieć funkcję skanera. OKI oczywiście też go ma. Na ramkach skanera umieszczono czytelne oznaczenia podpowiadające, jak ułożyć arkusz pod odpowiedni format skanu. Urządzenie jest także wyposażone w funkcję drukowania dwustronnego.

Po prawej znalazło się też miejsce kartę Wi-Fi, po dokupieniu której drukarka staje się prawie mobilna (piszemy prawie, bo z racji gabarytów jednak jest z tym trochę zachodu). Nic wówczas nie stoi na przeszkodzie, by bez trudu przestawić ją do innego pomieszczenia. Tak jak w przypadku modułu kart zbliżeniowych, instalacja karty sieciowej jest niezwykle prosta.

Oprogramowanie i Instalacja

W przypadku samodzielnej instalacji urządzenia, wystarczy może pobrać wszystkie sterowniki ze strony OKI. Z wyborem może być pewien problem, do wyboru jest bowiem kilka różnych sterowników druku, a na stronie brak informacji, czym się różnią. Jednak krótkie dochodzenie pozwoliło nam upewnić się, co kryje się za nazwami „Sterownik PCL” i „Sterownik PS”. Ten pierwszy jest sterownikiem głównie do przeznaczenia biurowego, nadaje się do druku materiałów z typowych programów pakietu MS Office, ma także uproszczony interfejs użytkownika. Z kolei drugi sterownik oferuje znacznie szersze możliwości dostosowania finalnego wydruku do oczekiwanych efektów. Jest także wyposażony w bardziej skomplikowany interfejs. Niewygodne jest jednak to, że każdy element oprogramowania trzeba ściągnąć i zainstalować oddzielnie. Przy czym z założenia ten model jest modelem biurowym, więc jeśli firma zdecyduje się na zakup u autoryzowanego partnera OKI, to w cenę zakupu urządzenia wliczona jest usługa instalacji.

Panel sterowania i Interfejs

Kolorowy 7-calowy dotykowy wyświetlacz sprawia, że osoba obsługująca dostaje do dyspozycji mnóstwo dodatkowych możliwości.  Standardowa konfiguracja interfejsu może być dowolnie zmieniona przez administratora, klient dostaje także możliwość dodatkowej modyfikacji całego interfejsu. To kolejna z rzeczy, które choć małe, to cieszą. Cieszy też mnogość ustawień drukowania, skanowania i wysyłania plików. OKI przewidziało chyba każdą możliwą potrzebę użytkownika – skanowanie do pliku, skanowanie i drukowanie, zwykłe kopiowanie, czy też kopiowanie i wysyłane kopii e-mailem albo na zdefiniowane wcześniej miejsce na serwerze. Nie zabrakło nawet opcji wydruku przez Google Cloud Print Nie zabrakło nawet opcji wydruku przez Google Cloud Print (dla użytkowników Androida) i AirPrint (dla posiadaczy urządzeń Apple). Platforma jest wyposażona w zaawansowaną sekcję ustawień użytkownika i administratora, co pozwala na zdefiniowanie złożonych uprawnień dostępu, dzięki czemu nie musimy się martwić, że osoba bez odpowiednich uprawnień będzie miała dostęp do materiałów, których nigdy nie powinna zobaczyć.

Komunikaty wyświetlane na panelu ułatwiają obsługę urządzenia.

Funkcją, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest moduł rozwiązywania problemów. Po pojawieniu się błędu, użytkownik może wcisnąć przycisk statusu znajdujący się na klawiaturze fizycznej, który natychmiastowo pokaże, z czym jest kłopot i przekieruje nas do odpowiedniego punktu w instrukcji. A w kolejnych krokach pomoże rozwiązać problem. Przy okazji pojawiają się też obrazki, które ułatwiają rozwiązanie problemu; dzięki nim łatwiej otworzyć konkretną klapkę lub wydostać papier, który się zaciął. To rozwiązanie powinni pokochać wszyscy pracownicy tzw. help desku.

Rozwiązywanie problemów, czyli sposób na to, jak odciążyć help desk w każdej firmie.

Na następnej stronie m.in. o zaletach druku LED

Drukowanie – czym jest LED w drukarce

OKI MC853 wyposażona jest w jednoprzebiegowy, LED-owy mechanizm druku, który gwarantuje świetną prędkość przy zachowaniu znakomitej jakości. Drukarki wyposażone w moduł LED nie są nowością. Pierwsza taka drukarka została wyprodukowana już w 1989 r. zresztą przez OKI, choć wówczas nie podbiły rynku. Tymczasem ta technika ma zaletę, których brakuje laserówkom – prostotę i trwałość rozwiązania. Podstawowa różnica pomiędzy drukarką laserową a drukarką LED polega na tym, że skomplikowany układ lasera i luster zastąpiony został w zasadzie bezawaryjnym mechanizmem listwy świetlnej. A same diody LED praktycznie się nie zużywają. Cały mechanizm został maksymalnie uproszczony, co decyduje o długości życia drukarki. Nic dziwnego, że OKI chwali się, że rozwiązanie jest niezawodne, a na dowód tego daje dożywotnią gwarancję na zainstalowane w urządzeniu diody. Wadą LED-ów stosowanych do tej pory była gorsza jakość uzyskiwanych wydruków. To już w zasadzie przeszłość. Model MC853 jest urządzeniem najnowszej generacji i jakość druku nie odbiega od tego, który uzyskamy w drukarce laserowej.

Prędkość druku w kolorze i czerni wynosi 23 strony na minutę w formacie A4 i 13 str. formatu A3, jednak musimy pamiętać o czasie, w którym informacja dociera z komputera do drukarki oraz dodatkowym czasie na rozgrzanie drukarki. Podczas naszych testów, czas wydruku pierwszej strony wyniósł 20 sekund, jednak szybkość druku kolejnych stron rzeczywiście robi wrażenie. Oczywiście w przypadku drukowania dwustronnego, czas wydruku zdecydowanie się wydłuża.

Wbudowany zszywacz – niby drobiazg, ale bardzo przydatny.

Drukowanie zarówno w czerni, jak i kolorze nie sprawia drukarce żadnych problemów. Jeśli chodzi o jakość, nie mam żadnych zastrzeżeń co do obydwu trybów. Szczególną uwagę warto zwrócić na świetne odwzorowanie kolorów. Brak jakichkolwiek zastrzeżeń do nasycenia i jakości wydrukowanych barw.

Podajnik formatów niestandardowych także spisuje się znakomicie. Podczas drukowania długich banerów urządzenie nie sprawiało żadnych problemów i płynnie radziło sobie ze sporych rozmiarów arkuszem. Należy jednak pamiętać, że do większych projektów potrzebne będą dwie osoby – jedna asekurująca arkusz od strony podajnika, druga podtrzymująca wydrukowany baner z tyłu urządzenia.

Skanowanie i kopiowanie

Standardowe skanowanie w MC853 nie różni się specjalnie od skanowania za pomocą innych urządzeń tego typu. Po podniesieniu klapy skanera użytkownik umieszcza na szybie arkusz zgodnie z instrukcjami podanymi na ramce i zamyka klapę. Skanowanie można rozpocząć z komputera lub bezpośrednio za pomocą panelu sterowania drukarki. Podstawowy asystent skanowania ze strony internetowej OKI jest minimalistyczny i bardzo prosty w obsłudze. Nie jest jednak niezawodny. Podczas skanowania do komputera kilkukrotnie zdarzyło mi się zawieszenie wspomnianej aplikacji, co spowodowało, że skan nie został zapisany w wybranym folderze. Tego problemu nie było, gdy użyłem aplikacji zainstalowanej na pececie.

Maksymalna rozdzielczość skanowania wynosi 600×600 dpi, prędkość skanera daje nam wynik do 50 skanów na minutę. Obsługuje oczywiście skan jedno- i dwustronny. To niezwykle wygodne przy dużej liczbie jednocześnie skanowanych dokumentów, tym bardziej, że skaner wyposażony jest także w podajnik RADF obsługujący do 100 arkuszy. To rozwiązanie szczególnie powinno się sprawdzić w miejscach typu archiwa i duże biura księgowe. Skanować możemy bezpośrednio do pamięci USB, folderu sieciowego, na serwer FTP, do podłączonego komputera oraz dowolnej chmury przechowującej dokumenty.

Kopiowanie jest jeszcze łatwiejsze niż skanowanie. Ustawienia kopiowania można skonfigurować z poziomu panelu sterowania. Mimo, że czas kopiowania w czerni i kolorze powinien być identyczny, w praktyce wykonanie kopii kolorowej trwa o 1,5 sekundy dłużej. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że to tylko 1,5 s. A funkcja kopiowania dokumentów tożsamości, pozwala na skopiowanie obu stron dokumentu na jednym arkuszu.

https://youtu.be/7JlIFTFiS70

Sendys Explorer – prawdziwe centrum zarządzania

Wraz z kupnem urządzenia, użytkownik otrzymuje licencję na oprogramowanie Sendys Explorer. Sendys Explorer to aplikacja dla urządzeń wielofunkcyjnych OKI, której zadaniem jest maksymalne ułatwienie procesu przechowywania i dystrybucji dokumentów w firmie. Dzięki tej aplikacji można łatwo zmienić skany w formę edytowalną dokumentów do formatów Microsoft PowerPoint, Microsoft Word, Microsoft Excel, TIFF oraz przeszukiwalny PDF i PDF/A. Aplikacja umożliwia również skanowanie bezpośrednio do różnych lokalizacji, takich jak: system zarządzania dokumentami, e-maila, folderu sieciowego, serwera faksowego i do dowolnej chmury przechowującej dokumenty. Zeskanowane dokumenty można przesyłać do takich aplikacji jak: Dropbox, OneDrive, Dysk Google czy Microsoft Share Point. Sendys Explorer może zostać uruchomiony przez dowolną przeglądarkę internetową. To właśnie temu oprogramowaniu użytkownik zawdzięcza możliwość wysłania zeskanowanych dokumentów w dowolne miejsce w sieci lokalnej, do chmury czy do serwisu Document Explorer. Więcej o możliwościach tej aplikacji znajdziecie tutaj.

Firmy korzystające z Sendys Explorera mają też do dyspozycji aplikację do elektronicznego obiegu dokumentów, która również działa na smartfonach z Androidem i iOS.

OKI MC853 ma także możliwość obsługi przez urządzenia mobilne za pomocą aplikacji Mobile Print. Interfejs aplikacji jest dość ubogi, jednak dzięki temu jest czytelny i spełnia swoje zadanie. Nie sprawia także żadnych problemów ze swoim działaniem. Za jego pomocą możemy bezproblemowo wydrukować plik z urządzenia oraz zeskanować dokument na jego pamięć.

Użytkownicy Sendys Explorera, mogą także zainstalować jego mobilną wersję na swoim urządzeniu przenośnym. Dzięki niemu możemy połączyć się z główną wersją systemu obiegów dokumentu, co pozwala nam na jego obsługę bez potrzeby siadania do komputera.

Cena, wbrew pozorom, bardzo rozsądna

OKI MC853DN to pod wieloma względami urządzenie po prostu bardzo dobre. Kosztuje wprawdzie w wersji podstawowej 7100 zł, ale powiedzmy sobie szczerze, że jest to urządzenie, które z powodzeniem samodzielnie obsłuży niemałą firmę. Jest to bowiem urządzenie klasy korporacyjnej i w swojej kategorii jest jednym z najtańszych urządzeń na rynku. A ma przecież przy tym możliwość druku banerów i nadruku na niestandardowych nośnikach.

Komplet tonerów CMYK to wydatek ok. 1800 zł. Koszt wydruku w czerni dla formatu A4 to ok. 3,65 gr, a strony kolorowej 25 gr (w obydwu przypadkach wartość dla testowego 5 proc. zadrukowania strony). Wybierając wersję należy od razu się zastanowić, czy będziemy potrzebować dodatkowych tac na papier. Jeśli w firmie drukuje się naprawdę dużo, to od razu warto kupić np. OKI MC853DNCT z drugą tacą na papier i szafką oraz  lub MC853 NC853DNX z 2 dodatkowymi kasetami na papier i podstawą na kółkach. Trochę dziwi fakt, że moduł Wi-Fi należy dokupić osobno. Ten rodzaj komunikacji jest obecnie tak powszechny, że wydaje się, iż powinien być w standardzie. Tym bardziej, że jeśli nie zdecydujemy się na Wi-Fi, to drukarkę można podłączyć tylko przez USB 2.0 bądź Ethernet. Na cenę urządzenia ma zapewne też wpływ wyposażenie go funkcję umożliwiającą drukowanie zabezpieczone hasłem oraz wbudowany dysk twardy (o pojemności 255 GB), który również jest szyfrowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa wrażliwych danych. Pozytywnie zaskakuje też fakt, że ten model jest bardzo cichy. Maksymalny poziom hałasu to 54 dB.

Dane techniczne:

 • Technologia druku: LED, kolorowa, jednoprzebiegowa
 • Obsługiwany format nośnika (w mm): A3, A4, A5, A6, B4, B5, inne
 • Obsługiwane formaty niestandardowe: szerokość: 148,5 – 297, długość: 210 – 431,8
 • Podajnik papieru: 300 arkuszy + 100 arkuszy, opcjonalnie do 2105 arkuszy
 • Szybkość druku w kolorze dla A4 (A3): 23 (13) str. / min.
 • Szybkość druku w mono: 23 (13) str. / min.
 • Maksymalna rozdzielczość druku: 1200 dpi
 • Szybkość kopiowania: 23 str. / min.
 • Technika skanowania: CIS
 • Rozdzielczość skanowania: 600 dpi
 • Maksymalny format skanu: A3
 • Miesięczne obciążenie: 60 000 str. / ms-c
 • Maksymalna gramatura papieru: Podajnik: 64 – 220 g/m²
 • Funkcja faksu: Tak
 • Druk dwustronny (dupleks): Standard
 • Interfejsy: USB, Ethernet, Host USB, RJ11, PSTN, PBX
 • Moc nominalna: maks. 1400 W, średnio 850 W stanie spoczynku 3-30 W
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): Standard: 700 x 563 x 600 mm
 • Cena: od ok. 7 100 do 10 900 zł w zależności od wersji
Więcej:strefa druku