TP-Link Archer MR400

TEST: TP-Link Archer MR400 – by internet zawsze był

Co potrafi najnowszy ruter LTE marki TP-Link?

Choć mobilny internet ma wady, to w wielu przypadkach jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Na przykład wtedy, gdy brak infrastruktury dostępowej lub w przypadku problemu „ostatniej mili”. Czasami brak możliwości instalacji okablowania – np. w przypadku wynajmowanego mieszkania lub domu. Poza tym w wielu przypadkach mobilna transmisja działa szybciej niż np. infrastruktura miedziana – szczególnie w technologiach VDSL i na znacznych odległościach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w każdej chwili możemy przenieść cały system i sieć LAN w dowolne miejsce – rozwiązanie wygodne dla osób często się przeprowadzających. A pakiety danych są coraz tańsze, wiele z nich nie ma żadnego limitu lub oferuje darmowe nocne korzystanie z internetu.

W skrócie

 • stabilna praca modemu LTE
 • intuicyjna konfiguracja
 • duże możliwości konfiguracji
 • bardzo dobre pokrycie zasięgiem sieci Wi-Fi
 • połączenia przewodowe tylko z szybkością 10/100 Mb/s
 • brak portów USB

TP-Link Archer MR400 to uniwersalny ruter Wi-Fi umożliwiający udostępnianie Internetu LTE. Oprócz połączeń 4G LTE urządzenie zostało wyposażone w klasyczny port WAN Ethernet. Sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11ac oferuje szybkość do 450 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz. Prostota konstrukcji połączona jest z intuicyjną konfiguracją za pomocą mobilnej aplikacji Tether lub przeglądarki internetowej.

Do korzystania z technologii mobilnej niezbędne będą trzy elementy: wykupienie usługi u operatora GSM, karta SIM oraz urządzenie dostępowe. Urządzeniem dostępowym może być dowolny modem USB, modem w komputerze, tablecie czy smartfonie lub ruter LTE. Ostatnie rozwiązanie w przypadku chęci współdzielenia dostępu do Internetu jest jednym z bardziej optymalnych rozwiązań sieciowych. Zobaczmy co w tej kwestii ma do powiedzenia TP-Link.

TP-Link Archer MR400 w sieci

Rozwiązaniem problemu stałego dostępu z wykorzystaniem technologii GSM proponowanym przez producenta jest TP-Link Archer MR400 v2. To godny następca znanego rozwiązania MR200.

Pod względem wyglądu niewiele się zmieniło w stosunku do poprzednika. Prostopadłościenna obudowa z zaokrąglonymi rogami posiada takie same wymiary: 202 x 141 x 33,6 mm. Urządzenie wykonano z czarnego, twardego tworzywa sztucznego. Wierzchnia część została wzbogacona o wskaźniki stanu urządzenia o delikatnymi białym podświetleniu, które doskonale współgrają z błyszczącym frontem.

Po lewej TP-Link MR200, po prawej MR400 – bracia bliźniacy.

Tylny panel zawiera dwie anteny zewnętrzne. Do kompletu 4-portowy przełącznik LAN. Ostatni z 4 portów może być także portem WAN. Znalazło się także miejsce na gniazdo dla karty micro SIM. Obok jest włącznik sieci Wi-Fi oraz sprzętowy przycisk WPS, będący jednocześnie przyciskiem resetu.

Bazując na komponentach sieciowych MR400 bez problemu utworzymy większą sieć z kilkunastoma urządzeniami bezprzewodowymi. Do tego warto zwrócić uwagę, że zakup TP-Linka nie wymusi na nas konieczności wymiany urządzenia w przypadku zmiany operatora i podłączenia przewodowego do globalnej sieci.

Zaskakuje obecność przełącznika sieciowego, obsługującego połączenia o szybkości 10/100 Mb/s. Nie wiemy dlaczego TP-Link uparcie obstaje przy tym rozwiązaniu. Połączenie szybkiej sieci Wi-Fi 802.11ac o szybkości 867 Mb/s, a nawet 802.11n – 450 Mb/s będzie dławione przez „setkowy” przełącznik LAN.

Po lewej MR200, po prawej MR400 – identyczne interfejsy komunikacyjne.

Pod względem komponentów wewnętrznych, a szczególnie łączności MR400 jest kontynuacją bardzo udanych rozwiązań serii TP-Link MRxxxx. Warto tu chociażby wymienić bliźniaczy model TL-MR6400 czy jedno z pierwszych wspierających modemy USB, w dalszym ciągu chętnie wykorzystywany egzemplarz TL-MR3420. Oczywiście w przypadku MR400 mamy do dyspozycji znacznie wydajniejsze układ obliczeniowe – szczególnie jeśli chodzi o sieć Wi-Fi.

Tym razem producent zdecydował się na nie wykorzystywać rozwiązań sieciowych i obliczeniowych MediaTek, lecz wybrał chip firmy Qualcomm. Sercem MR400 jest procesor z rodziny ARM Cortex-A7 Qualcomm MDM9207-1 o taktowaniu 1,3 GHz, który jest jednocześnie odpowiedzialny za transmisję danych w sieci 3G/LTE z szybkością do 150 Mb/s w kierunku pobieranie oraz do 50 Mb/s wysyłanie.

Warto na chwilę się zatrzymać przy modemie i wymienić pełen zestaw wspieranych częstotliwości 2G, 3G oraz 4G:

 • 4G: FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 (2100/1800/2600/900/800MHz)
 • TDD-LTE B38/B39/B40/B41 (2600/1900/2300/2500MHz)
 • 3G: DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS B1/B8 (2100/900MHz)
 • 2G: EDGE/GPRS/GSM Quad Band (850/900/1800/1900MHz)

Ruter ma dodatkowo do dyspozycji 128 MB pamięci RAM oraz 16 MB pamięci flash.  Switch oparty o Qualcomm QCA9561-AL3A. Układ odpowiada jednocześnie za komunikację Wi-Fi w pasmie 2,4 GHz z szybkością do 450 Mb/s. Z kolei sieć na częstotliwości 5 GHz jest dystrybuowana z wykorzystywaniem układu QCA9886 i pozwala na osiągnięcie szybkości do 867 Mb/s (2×2 MIMO). Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem obsługującym standard 802.11ac klasy AC1350.

Dwie zewnętrzne są odpowiedzialne za odbiór i nadawanie w technologii sieci 2G/3G/4G. Z kolei 3 wewnętrzne anteny mają za zadanie rozprowadzać i transmitować dane w sieciach Wi-Fi.

Zerknijmy jeszcze okiem na ogólną specyfikację rutera:

Model TP-Link Archer MR400
Najszybszy obsługiwany standard 802.11ac
Triband nie
MU-MIMO tak
Teoretyczna maksymalna prędkość WLAN ac 867 Mb/s
Teoretyczna maksymalna prędkość WLAN n 450 Mb/s
Zmierzona maksymalna przepustowość danych WLAN 209 Mb/s
Optymalne warunki: średnia prędkość pobierania z kartą Asus PCE-AC88 209 Mb/s
Warunki typowe: Średnia prędkości pobierania z kartą Asus PCE-AC88 175 Mb/s
Gigabit-LAN
100-MBit-LAN 4 porty
Gniazda USB 3.0
Gniazda USB 2.0 0
DSL- Modem  –
Gniazdo telefoniczne RJ-11  –
Gniazdo telefoniczne ISDN  –
DECT  –
Telefon: VOIP  –
Serwer druku
FTP-Server
Wsparcie usług Dyn-DNS tak
Stałe połączenie linia: analogowa  –
Stałe połączenie linia: ISDN  –
Aplikacje dodatkowe TP-Link Tether

Konfiguracja mobilna i przez WWW

Szczególnie początkujący użytkownicy często nie wiedzą od czego zacząć i czy uda im się samodzielnie skonfigurować ruter, punkt dostępowy czy serwer NAS. W przypadku TP-Linka nie ma się czego obawiać. Konfiguracja może odbywać się na dwa sposoby: albo przez aplikację mobilną Tether albo klasycznie, poprzez przeglądarkę. Słowo „konfiguracja” jest tu trochę na wyrost, ponieważ cały proces sprowadza się do ustalenia hasła administratora i przejścia kreatora. Ułatwieniem pracy jest fakt, że ruter sam rozpoznaje typ karty SIM i odpowiednio dobiera ustawienia operatora.

Kilka kroków kreatora i mniej niż minuta oczekiwania na działające urządzenie.

Plusem TP-Linka jest gotowa do pracy – skonfigurowana i zabezpieczona sieć Wi-Fi. Fakt, jej nazwa jest niełatwa, a hasła nie da się zapamiętać. Jednak kluczowym elementem jest tu bezpieczeństwo i TP-Link spisał się wzorowo. Nazwy dystrybuowanych sieci oraz hasło możemy odczytać z tabliczki znamionowej rutera. Wystarczy więc włożyć kartę SIM, uruchomić, podłączyć komputer do sieci przewodowej lub Wi-Fi i gotowe. 

Menu zostało podzielone na trzy sekcje: Quick Setup – umożliwia uruchomienie kreatora konfiguracji, Basic – to podstawowe ustawienia sieciowe, Advanced – zaawansowane ustawienia sieciowe i konfiguracyjne.

Czytelny panel konfiguracyjny to podstawa. Jednolity wygląd systemu konfiguracji znajdziemy w MR400, we wzmacniaczach i zaawansowanych routerach typu Archer C5400.

Większości nabywców tego rutera z powodzeniem wystarczą opcje widoczne w zakładce Basic. Znajdziemy w niej:

 • mapę sieci z informacją o statusie połączenia LTE, podłączonych klientach bezprzewodowych i przewodowych, wiadomości SMS, adresację IP oraz siłę sygnału sieci komórkowej.
 • sprawdzenie podłączenia do internetu oraz ustawienia profilu dostępowego, wybór technologii połącznia 3G/LTE
 • ustawiania sieci bezprzewodowych – m.in. nagłówek i hasło. Ustawienia osobne dla obydwu pasm 2,4 i 5 GHz.
 • sieć dla gości – rozwiązanie przydatne w przypadku gdy w domu nasi goście w domu potrzebują uzyskać dostęp do Internetu. Zamiast podawać im hasło do domowej sieci Wi-Fi, tworzymy dla nich osobny dostęp. Sieci dla gości mogą mieć własne nazwy SSID oraz własne hasła i typy zabezpieczeń.
Ustawienia sieci gościnnej – szybki sposób na dostęp do Internetu dla gości.
 • kontrola rodzicielska – prosty mechanizm umożliwiający kontrolę dostępu do Internetu w oparciu o harmonogramy i blokadę określonych treści za pomocą słów kluczowych.
Harmonogram pozwala określić ramy czasowe dostępu do Internetu np. dla smartfonu lub komputera dziecka.
Dodanie słów kluczowych pozwoli na zablokowanie określonych witryn internetowych.

Kontrola rodzicielska działa bardzo efektywnie. Brak natomiast jakiegokolwiek komunikat o blokadzie strony, która nie przedostała się przez filtr rodzicielski. Strona objęta blokadą po prostu nie wyświetli się na ekranie, a standardowy komunikat błędu może wprowadzać w błąd.


Na następnej stronie – jak zmusić ruter do bardziej intensywnej pracy.