Toshiba dostarcza producentom urządzeń nowe pamięci UFS 3.0

Wbrew pozorom procesory mobilne nie są ogranicznikiem wydajności telefonów. W wielu zastosowaniach to znajdująca się wewnątrz pamięć jest niedostatecznie szybka. Nowe pamięci UFS 3.0 stanowią wyraźny krok naprzód względem dotychczasowego standardu.
toshiba ufs 3.0
toshiba ufs 3.0

Czym UFS 3.0 różni się od UFS 2.1? Przede wszystkim daje znacznie większą szybkość – 11,6 Gbps. To dwa razy więcej niż w obecnie stosowanych pamięciach. JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council, organizacja zajmująca się standaryzacją pamięci) informuje, że w przypadku UFS 3.0 dopuszczalne jest jednoczesne wykorzystanie dwóch linii, co w praktyce jeszcze podwaja transfer. Nośnik nowego rodzaju czerpie także mniej prądu. Zasilanie ma niższe napięcie – 2,5 V, w UFS 2.1 – 2,7 V. Różnica nie jest wielka, ale pamieć stale pracuje, więc wpływ na wydajność energetyczną będzie zauważalny. Co to oznacza dla smartfonów? Dłuższy czas pracy na baterii, szybsze instalowanie i uruchamianie aplikacji oraz wydajniejsza praca z naprawdę dużymi plikami, np. nagraniami wideo 4K.

Niewielkie i niepozorne nośniki, ale ich wpływ na jakość działania smartfonów jest bardzo wyraźny (fot. Wccftech)

UFS (Universal Flash Standard) to rodzaj pamięci typu flash, pomyślany jako główny nośnik danych w urządzeniach mobilnych. Niestety w wielu tańszych telefonach nadal instaluje się eMMC lub SD (jak w kartach microSD). UFS korzysta natomiast z technologii LVDS (Low-Voltage Differential Signaling), która pozwala na jednoczesny zapis i odczyt plików, przy czym pobiera mniej prądu niż eMMC. Pamięć Toshiby to kolejna odsłona tego rodzaju modułów. Wprowadzenie pamięci UFS 3.0 w najbliższym czasie zapowiedział też Samsung. A tutaj znajdziecie artykuł, w którym opisujemy nowy standard i porównujemy go z innymi typami nośników. | CHIP