VW CROZZ

Volkswagen rzuca wyzwanie Tesli – przeznaczy na ten cel miliard dolarów

Samochody elektryczne w USA, największym rynku dla tego typu maszyn, to główny rynek dla Tesli - firmy, która żyje dzięki modzie na samochody napędzane prądem. Światowy lider produkcji znacznie bardziej tradycyjnych aut, niemiecki Volkswagen, postanowił pokonać Teslę na jej własnym terenie, do tego jej własną bronią. To będzie jednak kosztowna batalia dla firmy z Wolfsburga.

Podczas Detroit Auto Show prezes niemieckiego koncernu, Dr Herbert Diess, ogłosił plany firmy na rozszerzenie istniejącej w USA fabryki, by mogła tworzyć auta elektryczne. Fabryka VW w Chattanooga, w stanie Tennessee zostanie przebudowana za 800 milionów dolarów. Modernizacja i rozbudowa fabryki jest znaczna – firma planuje, by w 2022 roku, kiedy zostanie ukończona, powstawał tam nowy model auta elektrycznego: VW CROZZ. Ten elektryczny SUV ma rzucić wyzwanie Tesli. I nie chodzi tylko o rodzaj pojazdu. Niemcy planują naprawdę dużą produkcję auta.

Ten elektryczny samochód będzie dla Tesli solidną konkurencją (fot. Volkswagen)

Zanim fabryka w Chattanooga rozpocznie działanie, Voklswagen już w 2020 roku chce wyprodukować (i oczywiście sprzedać) 150 000 samochodów VW CROZZ. W 2022 roku produkcja powinna osiągnąć milion sztuk. Prezes firmy stwierdził, że inwestycja w Tennessee przyniesie około 1000 miejsc pracy, nie licząc tych związanych z podwykonawstwem i zaopatrzeniem.

Głównym konkurentem Volkswagena jest Tesla. Firma założona przez Elona Muska od 2017 toku sprzedaje Model 3, który jest najtańszym elektrycznym autem amerykańskiego producenta. Popularność Modelu 3 zaskoczyła Teslę, która miała problemy z realizacją zamówień. Należy przypuszczać, że Voklswagen jako doświadczona firma na rynku motoryzacyjnym, uniknie tego typu problemów. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.