Wyszukiwarka Microsoftu zablokowana w Chinach

Wszystko wskazuje na to, że jest to decyzja polityczna, spowodowana ostatnimi napięciami na linii Stany Zjednoczone – Chiny, a także konsekwencja sankcji nałożonych na chińskich producentów urządzeń mobilnych, takich jak Huawei. Amerykańskie korporacje technologiczne nie mają łatwego życia w Chińskiej Republice Ludowej. Ich problemy są na tyle duże, że część z nich już dawno postanowiła wycofać się z tego trudnego rynku. Przykładem jest chociażby Google, które już w 2010 wyłączyło wszystkie swoje usługi w Państwie Środka.
wyszukiwarka bing
wyszukiwarka bing

Chińczycy nie skorzystają już z Binga (fot. betanews.com)

Microsoft wciąż bierze udział w bardzo trudnej, nierównej walce o chińskiego użytkownika, jednak nie wiadomo jak długo potrwa taki stan rzeczy, szczególnie, że popularność chińskich usług na rodzimym rynku jest miażdżąca. Bing konkuruje przede wszystkim z Baidu, które według oficjalnych danych ma 64% rynku, a do tego ściśle współpracuje z chińskimi władzami, co w obliczu agresywnej cenzury służb bezpieczeństwa stawia je na wygranej pozycji.

[banner slot=”text”]

Fakt zablokowania Bing jest o tyle ważny, że wyszukiwarka Microsoftu była uważany za ostatnią pozostałość po amerykańskich korporacjach w świecie chińskiego internetu. Warto przypomnieć, że dwa lata temu podobna sytuacja spotkała popularny komunikator internetowy Skype, z którego do dziś nie można już korzystać na terenie Chin. | CHIP