wyszukiwarka bing

Wyszukiwarka Microsoftu zablokowana w Chinach

Fot. fossbytes.com
Jako pierwsze, informację o niedostępności Binga podały Financial Times i agencja Reuters. Niedługo potem została ona potwierdzona przez sam Microsoft. Źródła donoszą, że jeden z największych chińskich operatorów dostał nakaz natychmiastowego wyłączenia usługi Microsoftu ze względów bezpieczeństwa. Żaden konkretny powód nie został podany.

Wszystko wskazuje na to, że jest to decyzja polityczna, spowodowana ostatnimi napięciami na linii Stany Zjednoczone – Chiny, a także konsekwencja sankcji nałożonych na chińskich producentów urządzeń mobilnych, takich jak Huawei. Amerykańskie korporacje technologiczne nie mają łatwego życia w Chińskiej Republice Ludowej. Ich problemy są na tyle duże, że część z nich już dawno postanowiła wycofać się z tego trudnego rynku. Przykładem jest chociażby Google, które już w 2010 wyłączyło wszystkie swoje usługi w Państwie Środka.

Chińczycy nie skorzystają już z Binga (fot. betanews.com)

Microsoft wciąż bierze udział w bardzo trudnej, nierównej walce o chińskiego użytkownika, jednak nie wiadomo jak długo potrwa taki stan rzeczy, szczególnie, że popularność chińskich usług na rodzimym rynku jest miażdżąca. Bing konkuruje przede wszystkim z Baidu, które według oficjalnych danych ma 64% rynku, a do tego ściśle współpracuje z chińskimi władzami, co w obliczu agresywnej cenzury służb bezpieczeństwa stawia je na wygranej pozycji.

[banner slot=”text”]

Fakt zablokowania Bing jest o tyle ważny, że wyszukiwarka Microsoftu była uważany za ostatnią pozostałość po amerykańskich korporacjach w świecie chińskiego internetu. Warto przypomnieć, że dwa lata temu podobna sytuacja spotkała popularny komunikator internetowy Skype, z którego do dziś nie można już korzystać na terenie Chin. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.