ACTA 2: spotkanie europosła z szefem wydawnictwa Axel Springer

Fot. Politico
Z informacji do jakich dotarł CHIP wynika, że sprawozdawca Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zajmujący się "ACTA 2", Axel Voss, półtora roku temu spotkał się z prezesem wydawnictwa Axel Springer. W rozmowie uczestniczył też unijny komisarz ds. budżetu. Konsultacja dotyczyła przepisów o prawie autorskim.

12 września 2017 roku, tuż po tym jak Axel Voss (Grupa Europejskiej Partii Ludowej – Chrześcijańscy Demokraci) został sprawozdawcą Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego, polityk spotkał się z Mathiasem Döpfnerem, prezesem wydawnictwa Axel Springer, a także z komisarzem ds. budżetu Güntherem Oettingerem. Uczestnicy rozmowy koncentrowali się na dyrektywie o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, która potocznie nazywana jest „ACTA 2”. Z notatki ze spotkania wynika, że przedstawiciele unijnych instytucji zapewnili niemieckiego wydawcę, że nowe przepisy umocnią pozycję organizacji zarządzających prawami autorskimi.

Unijni politycy w 2017 roku rozmawiali z prezesem wydawnictwa Axel Springer o proponowanych zmianach w prawie autorskim (graf. AskTheEU)

Tymczasem w trakcie najnowszej debaty nad kompromisem wypracowanym w trialogu pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim doszło do ostrej wymiany zdań. Polski deputowany Tadeusz Zwiefka (GEPL – ChD, PO) i francuska europoseł Virginie Rozière (Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów) zaatakowali przeciwników dyrektywy, sugerując, że protesty są inspirowane przez amerykańskie koncerny technologiczne takie jak Google, Amazon, Facebook i Apple (nazywane potocznie – GAFA):

— Emocje zostały podgrzane przez kapitał amerykański. Ciekawe czy my moglibyśmy w podobny sposób wpływać na procedury legislacyjne w USA? — pytał Zwiefka, Rozière dodawała:

— Musimy przejąć kontrolę nad tym, co dzieje się w mediach społecznościowych. Tracą autorzy i twórcy, zyski natomiast trafiają do pośredników. Cierpi na tym europejska kultura.

Zwiefka podejrzewa amerykańskie firmy o atakowanie „ACTA 2” (fot. PE)

W odpowiedzi Julia Reda z niemieckiej Partii Piratów podkreśliła, że bardzo istotna jest transparentność procesu legislacyjnego. Polityk chce też, aby wszystkie osoby zaangażowane w prace nad dyrektywą o prawie autorskim przedstawiły aktualny rejestr swoich spotkań. Powołała się przy tym na raport organizacji Corporate Europe Observatory z grudnia 2018 roku, z którego wynika m.in., że to wydawcy i firmy fonograficzne najczęściej spotykały się z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie nowych przepisów.

Najczęściej deputowanych odwiedzali przedstawiciele mediów i przemysłu muzycznego z Europy (graf. CHIP)

Od października 2014 roku Corporate Europe Observatory zarejestrowało 765 spotkań lobbystów z członkami Komisji Europejskiej. Google rozmawiało z europosłami 21 razy. Koncern z USA na lobbing w Parlamencie Europejskim przeznaczył 6 milionów euro, jednak z urzędowych notatek wynika, że kwestie związane z prawem autorskim nie były priorytetowe dla firmy z Mountain View.

Warto zaznaczyć, że europosłowie z JURI debatowali nad dokumentem, który otrzymali dopiero po posiedzeniu Komisji. Wcześniej swoje opinie opierali na informacjach upublicznionych przez serwis Politico. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.