Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6

O możliwościach nowego układu graficznego GeForce GTX 1660 Ti już pisaliśmy. Teraz czas przyjrzeć się bliżej pierwszej przetestowanej przez nas karcie graficznej bazującej na tym GPU czyli modelowi Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6.
Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6
Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6

Asus zastosował w tym przypadku elementy systemu Strix. Należy do nich chłodzenie składające się z trzech wentylatorów osiowych osadzonych na aluminiowym radiatorze. Dzięki temu karta ma 30 centymetrów długości i na wysokość zajmuje prawie trzy sloty. Wentylatory są odporne na kurz zgodnie z normą IP 5X, co powinno wydłużyć żywotność karty. Jednak pod obciążeniem stają się one dość głośne – zmierzyliśmy wartość aż 2,9 sona co czyni ją jedną z najgłośniejszych kart w rankingu.

Dodatkowo na karcie znajduje się drugi BIOS – za pomocą przełącznika można przełączyć tryb pracy karty na cichy. W tym trybie system sterujący wyłącza wszystkie wentylatory, gdy tylko temperatura procesora graficznego spadnie poniżej 55 °C.

Częstotliwość taktowania układu graficznego GeForce GTX 1660 Ti w trybie Boost została w karcie Asusa podniesiona ze standardowych 1770 MHz do 1860 MHz (tryb OC: 1890 MHz). Asus zaleca do tek karty komputer z zasilaczem o mocy 450 W. Nasz system testowy pobierał tylko 239 W nawet przy pełnym obciążeniu, więc karta jest dość wydajna i zużywa znacznie mniej energii niż na przykład RTX 2060 Nvidii.

Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6
Z boku znajdują się dwa złącza HDMI 2.0b i dwa złącza Display Port 1.4. Brak portu USB-C, na przykład dla VRLink. W żadnym GTX 1660 Ti nie ma też gniazda SLI do równoległego połączenia dwóch kart. Zdjęcie: CHIP

Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi trendami w przypadku karty Asusa nie mogło zabraknąć podświetlenia RGB sterowanego za pomocą oprogramowania Aura Sync. System oświetlenia karty można zsynchronizować również z odtwarzaną na komputerze muzyką.

Asus każe sobie sporo płacić za dodatki: Podczas gdy niemodyfikowane modele są sprzedawane za ok. 1300 zł, ROG Strix jest dostępny w pełnej cenie 1569 zł – co jest na poziomie ceny niedrogich modeli RTX 2060.

Asus GeForce GTX 1660 Ti Strix OC 6GB GDDR6
Do zasilania karty wystarcza jedno, 8-stykowe złącze. Zdjęcie: CHIP

Wydajność więcej niż wystarczająca

W bezpośrednim porównaniu, Asus ROG Strix Geforce GTX 1660 Ti Gaming O6G prezentuje wydajność na poziomie starszego GeForce’a GTX 1070 i wyraźnie wyprzedza konkurenta AMD RX 590. W grach z rozdzielczością Full HD i wysokim poziomem wyświetlanych detali, GTX 1660 Ti osiąga granicę 60 kl./s w większości przypadków a w mniej skomplikowanych graficznie grach generuje ponad 100 kl/s. Tylko w przypadku bardzo wymagających tytułów, takich jak Total War: Warhammer 2 (52 fps), FarCry 5 (43 fps) lub Metro: Exodus (46 fps) musisz zmienić poziom wyświetlanych detali. Z rozdzielczością 4K karta radzi sobie nieźle, ale tylko w nieco starszych grach. Generalnie użytkownikom telewizorów i monitorów 4K zalecamy mocniejszą kartę. Wszystkie wyniki testu można znaleźć poniżej.