Facebook i antyszczepionkowcy

W odpowiedzi facebook przyznał, że możliwa jest taka zmiana, która spowoduje, że grupy stworzone przez antyszczepionkowców nie będą polecane innym użytkownikom. Kolejny pomysł to usunięcie z wysokich pozycji wyszukiwania grup propagujących fałszywe informacje.
Facebook i antyszczepionkowcy

Bezsprzecznie Facebook ma olbrzymi wpływ na opinię publiczną. Ruchy antyszczepionkowe wykorzystują to medium do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o szkodliwości szczepionek. Amerykańscy politycy i eksperci zaapelowali do Marka Zuckerberga o podjęcie kroków, które ukróciłyby tego typu działalność. Kongresmen Adam Schiff z Partii Demokratycznej wysłał 14 lutego list do Marka Zuckerberga, w którym argumentuje, że Facebook i Instagram (należący do Facebooka) podsuwają użytkownikom przekaz, zniechęcający do szczepienia dzieci, co według polityka jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia obywateli USA.


Według kongresmena jednym z mechanizmów ułatwiających rozprzestrzenianie się szkodliwych teorii jest mechanizm grup zamkniętych, który powoduje, że internauci nie wychodzą poza swoją bańkę informacyjną. Osoby znajdujące się w jednej grupie prezentują zazwyczaj podobne poglądy i się w nich umacniają.

Co może zrobić Facebook?

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w latach 2000-2017 dzięki szczepieniom przeciwko odrze uratowano życie 21 mln ludzi na świecie. W 2017 r. odnotowano 110 tys. zgonów z powodu tej choroby.