FedEx testuje roboty dostarczające paczki

FedEx SameDay to nazwa autonomicznego robota (nazywa się tak też usługa tej firmy kurierskiej), który zaprojektowany został po to, by dostarczać paczki tego samego dnia i jednocześnie rozwiązać problem tzw. ostatniej mili.
FedEx testuje roboty dostarczające paczki

Robot został zaprojektowany przez DEKA Development & Research Corp, firmę założoną przez Deana Kamena, twórcę m.in. Segwaya. Robot wygląda jak nieco większy wózek na kółkach. Zaprojektowany został tak, że radzi sobie także z nieutwardzonymi drogami, a także krawężnikami i schodami. Wszystko za sprawą kółek, które znane są z innego wynalazku firmy, czyli wózka dla osób niepełnosprawnych iBOT.

Jak porusza się robotyczny dostawca zobaczycie na filmie poniżej.

https://vimeo.com/320057631

Poza tym FedEx SameDay wyposażony jest w wiele kamer i system LIDAR, a algorytmy uczenia maszynowego zajmują się wykrywaniem przeszkód i unikaniem ich oraz trasowaniem tras. Aby odebrać paczkę, klient musi podać kod przesyłki, podobnie jak robimy to w przypadku paczkomatów.

W tym konkretnym przypadku fragment piosenki Skaldów, brzmiący “ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie”, nabiera dodatkowego znaczenia.