FedEx testuje roboty dostarczające paczki

Ma przyspieszyć dostawy na tzw. ostatniej mili.

FedEx SameDay to nazwa autonomicznego robota (nazywa się tak też usługa tej firmy kurierskiej), który zaprojektowany został po to, by dostarczać paczki tego samego dnia i jednocześnie rozwiązać problem tzw. ostatniej mili.

Robot został zaprojektowany przez DEKA Development & Research Corp, firmę założoną przez Deana Kamena, twórcę m.in. Segwaya. Robot wygląda jak nieco większy wózek na kółkach. Zaprojektowany został tak, że radzi sobie także z nieutwardzonymi drogami, a także krawężnikami i schodami. Wszystko za sprawą kółek, które znane są z innego wynalazku firmy, czyli wózka dla osób niepełnosprawnych iBOT.

Jak porusza się robotyczny dostawca zobaczycie na filmie poniżej.

https://vimeo.com/320057631

Poza tym FedEx SameDay wyposażony jest w wiele kamer i system LIDAR, a algorytmy uczenia maszynowego zajmują się wykrywaniem przeszkód i unikaniem ich oraz trasowaniem tras. Aby odebrać paczkę, klient musi podać kod przesyłki, podobnie jak robimy to w przypadku paczkomatów.

W tym konkretnym przypadku fragment piosenki Skaldów, brzmiący „ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie”, nabiera dodatkowego znaczenia.