Google buduje zespół zajmujący się procesorami

Google idzie w ślady innych firm programistycznych, które coraz silniej stawiają także na sprzęt własnej produkcji. I nie chodzi tu o smartfony Pixel czy Chromebooki. Google zamierza produkować własne procesory. Jak donosi Reuters, internetowy gigant składa zespół wyspecjalizowany właśnie w projektowaniu procesorów. W ciągu ledwie ostatnich kilku miesięcy Google zatrudniło kilkunastu inżynierów zajmujących się tą właśnie tematyką. Google wyraźnie chce uniezależnić się od komponentów innych producentów.
Google wycofuje
Google wycofuje

Centrum badawce Google zajmujące się procesorami powstaje w Bengaluru w Indiach. Można łatwo zrozumieć taki ruch. W Indiach nietrudno o uzdolnionych specjalistów, koszty prowadzenia całego ośrodka z pewnością są niższe niż np. w Dolinie Krzemowej. Z tego co podaje Reuters w zespole jest już 16 doświadczonych ekspertów, a lista ich wcześniejszych pracodawców jest imponująca: Intel, Qualcomm, NVIDIA, Droadcom. Szefem zespołu został Rajat Bhargava, wcześniej zasilający szeregi Broadcomu. Nieoficjalne dane mówią o docelowej liczbie 80 osób w zespole.

Google buduje zespół. Pytanie czy uda się mu stworzyć rzeczywiście dobre produkty (fot. Business Insider India)

Google ma już pewne doświadczenie w tworzeniu procesorów. Posiada przecież własne układy serwerowe czy jednostki przetwarzania obrazu, które możemy znaleźć w smartfonach Google Pixel. Uniezależnianie się od producentów sprzętu jest w planach wielu wielkich firm z branży. O planach Adobe pisaliśmy niedawno. Microsoft i Facebook poszukują specjalistów do tworzenia SoC w USA. A Amazon rozbudowuje swój oddział w Tel Awiwie. | CHIP