Naukowcy za pomocą drukarki 3D stworzyli płaszczkę-cyborga

Hybryda stworzona przez naukowców z uniwersytetów Harvarda, Stanforda i Sogang, jest wielkości pięciozłotówki, czyli 1/10 ryby, która posłużyła za wzór. Komórki mięśnia sercowego pobrane od szczura zostały tak zmodyfikowane, aby reagowały na światło. Dzięki temu naukowcy mogli sterować skurczami powstałych w ten sposób płetw. Każda z nich reaguje na natężenie światła, co pozwala sterować tworem. Głównym celem badań naukowców są prace nad stworzeniem sztucznego serca. Tworzenie tego typu miękkich robotów może nas znacznie przybliżyć do tego celu. Prawdopodobnie otworzy też drogę do innych zastosowań tej technologii.
Naukowcy za pomocą drukarki 3D stworzyli płaszczkę-cyborga

Płaszczka-cyborg poruszała się bez przerwy przez 6 dni ze średnią prędkością 1,5 milimetra na sekundę. To jak do tej pory najlepszy wynik w przypadku hybryd testowanych do tej pory. Wcześniej, w 2012 roku, naukowcy z Harvarda i California Institute of Technology (Caltech) stworzyli ze szczurzej tkanki i silikonu meduzę. Natomiast w zeszłym roku informowaliśmy o biorobotycznym ramieniu skonstruowanym na Uniwersytecie Tokijskim.

Naukowcy podkreślają, że to dopiero pierwsze kroki w tworzeniu sztucznych stworzeń, które są wynikiem połączenia robotyki i bioinżynierii. Jak pokazują pierwsze eksperymenty, zastosowanie zmodyfikowanych genetycznie komórek ma wiele zalet, z których najważniejszą jest większa elastyczność niż w przypadku urządzeń konstruowanych jedynie z metalu i tworzyw sztucznych. | CHIP