PIERWSZE WRAŻENIA: Nowe laptopy Huawei Matebook

Na tegorocznym MWC zadebiutowały właśnie nowe laptopy Huawei: odświeżony MateBook X Pro, MateBook 13 oraz MateBook 14. Mogliśmy przyjrzeć się im wcześniej podczas pokazu prasowego. Co widać na pierwszy rzut oka? Otóż wystarczy jedno spojrzenie na ich design (a także niektóre cechy użytkowe), by odpowiedzieć sobie na pytanie “z kim konkuruje Huawei?”. Odpowiedź jest prosta: z Apple. Owszem, laptopy chińskiej firmy przypominają MacBooki. Są jednak komputerami pod wieloma względami ciekawszymi.
PIERWSZE WRAŻENIA: Nowe laptopy Huawei Matebook

Huawei zaprezentowało swoje laptopy na zamkniętym wydarzeniu dla prasy na tydzień przed (MWC fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Huawei Matebook X Pro – flagowiec

Zacznijmy od odświeżonej wersji flagowca Huawei. Huawei Matebook X Pro z 2019 r. to laptop klasy premium – zbudowany dla dość zamożnych i wymagających użytkowników. I tu muszę zaznaczyć, że wymagających nie tyle w kontekście czystej wydajności (od tego są stacje robocze) czy możliwości w grach (tu potrzeba laptopów gamingowych), a raczej funkcjonalności, mobilności i jakości wykonania. Huawei Matebook X Pro ma aluminiową obudowę o grubości 14,6 mm.

Huawei postawiło, po raz kolejny, na dość minimalistyczne wzornictwo (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)
Dwa gniazda USB typu C, z którego jedno obsługuje Thunderbolt 3 fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Cały komputer waży 1,33 kg, co przy 13,9-calowym ekranie jest dość niską wartością. Ekran to panel o niecodziennych obecnie proporcjach 3:2, a stosunek wyświetlacza do powierzchni całej powierzchni tej części komputera to aż 91 procent. Ekran jest praktycznie bezramkowy. Rozdzielczość ekranu to 3000 x 2000 pikseli, a pokrycie palety sRGB wynosi według producenta aż 100 procent. Ten model docenią osoby dużo pracujące na zewnątrz, bo ekran Matebooka X Pro ma wysoką jasność maksymalną – 450 nitów. Ekran może być obsługiwany dotykowo i obsługuje sterowanie gestami. Producent zapewnia, że komputer może pracować na baterii przez 14 godzin (praca biurowa), a przez 12 godzin bez zasilania można buszować w sieci. Mimo niewielkich rozmiarów obudowy zmieściło się w niej aż cztery głośniki ze wsparciem dla Dolby Atmos.

Charakterystyczna, ukrywana w klawiaturze kamera internetowa to jedna z ciekawszych cech laptopów Huawei (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

W środku znalazł się procesor Core i7-8565U, czyli przedstawiciel linii Whisky Lake, połączny z układem graficznym NVIDIA GeForce MX250 2 GB. Komputer został wyposażony także w złącze Thunderbolt 3, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać zewnętrzny GPU. Za łączność odpowiada szybkie WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 5.

Ekosystem Huawei

Huawei wyraźnie stawia na integrację swoich laptopów i smartfonów. Służy temu system synchronizacji Huawei Share 3.0 z funkcją Huawei OneHop. System wykorzystuje zarówno WiFi i Bluetooth, jak i NFC. Aby zsynchronizować urządzenia, wystarczy połączyć telefon z laptopem, przykładając smartfonu do wyznaczonej powierzchni laptopa (we wszystkich trzech modelach było to blisko krawędzi urządzenia, po prawej stronie od touchpada).

Synchronizacja działa znakomicie – wystarczy przyłożyć telefon do laptopa (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Sprawdziłem, jak rzecz działa w praktyce. Przetestowałem to z użyciem udostępnionego telefonu Huawei i Matebooka 13 (o którym więcej poniżej). Zsynchronizowany telefon może momentalnie przesłać zdjęcia, filmy lub dokumenty na wybrany w aplikacji Huawei folder w komputerze. Można też wykonać telefonem zdjęcie tekstu np. fragmentu książki, a SI zmieni nam to na edytowalny tekst, który możemy natychmiast wkleić do edytora tekstu w laptopie. Czy działa to tylko w jedną stronę? Nie. Możemy np. skopiować zawartość schowka systemowego z laptopa wprost na telefon (i odwrotnie).

Telefony i laptopy Huawei mają tworzyć jeden wydajny system. (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Smartfon może posłużyć także do nagrywania obrazu z ekranu laptopa. Możliwości zastosowania tej technologii jest naprawdę wiele. Jednak aby z niej skorzystać, konieczny jest telefon Huawei lub Honor z NFC i nowym EMUI.

[banner slot=”text”]

Huawei Matebook 13 2019

Ten laptop, jeśli chodzi o możliwości to nadal wysoka półka, ale cenowo zdecydowanie łatwiej przystępna dla przeciętnie zamożnych nabywców. Współczynnik screen-to-body wynosi 88 proc., a sam ekran ma proporcje takie jak w modelu PRO, czyli 3:2 i rozdzielczość 2160 x 1440. Ekran odwzorowuje 100 proc. barw palety sRGB. Producent przewidział też wersję dotykową. Te model jest nieco lżejszy od Matebooka X Pro, waży bowiem 1,28 kg. Jest więc lekki, ale do rekordu wśród 13-calowych laptopów sporo brakuje. Grubość obudowy to 14,9 mm.

Matebook 13 jest naprawdę lekki (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Wnętrze Matebooka 13 zawiera procesor Intel Core 8 generacji (Whisky Lake) – do wyboru: Core i7-8565U lub Core i5-8265U, a także kartę graficzną NVIDIA GeForce MX150. Ładowany wyłącznie przez USB typu C laptop jest w stanie wytrzymać na baterii 9 h pracy biurowej. Podobnie jak flagowy Matebook X Pro, także 13-calowy laptop Huawei obsługuje technologię OneHop.

Stylistyka Matebooka 13 z pewnością może się podobać (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Sprawdziłem działanie Matebooka 13, na tyle, na ile było to możliwe w dość krótkim czasie podczas prezentacji. Klawiatura jest więc wygodna, a obudowa robi znakomite wrażenie, jeśli chodzi o spasowanie. Wizerunkowo nie odstaje od pozostałych modeli.

Matebooka 13 można rozłożyć dość szeroko, ale do 180 stopni nieco brakuje (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Huawei Matebook 14 2019

Ten 14-calowy model sprawia wrażenie komputera, który ma spełnić większość wymagań osoby, która oczekuje, że sprzęt będzie jednocześnie lekki, wydajny, ładny, pozwoli pograć w mniej wymagające gry i przy okazji długo popracuje na baterii. A wszystko za oczywiście rozsądną cenę. 90-procentowy współczynnik screen-to-body 14-calowego, dotykowego ekranu o rozdzielczości 2K, wzmacnianego szkłem Gorilla Glass, to całkiem sporo. W tej kwestii nieznacznie tylko ustępuje droższemu kuzynowi. Wewnątrz znajdziemy także procesory Intel Core 8 generacji (Whisky Lake) oraz układ graficzny NVIDIA GeForce MX250 2 GB, który wprawdzie do grania z wysokimi ustawieniami w najnowsze gry się nie nadaje, ale mniej wymagające tytuły nie są dla niego wyzwaniem.

14-calowy Matebook to nadal lekka i smukła maszyna (fot. Krzysztof Bogacki/CHIP)

Producent obiecuje 14-godzinny czas pracy na baterii w zadaniach biurowych lub 15 godzin odtwarzania wideo. Tak samo jak wymienione wyżej modele, także i nowy Matebook 14 posiada obsługę Huawei Share 3.0 z technologią OneHop.

Ceny

Na razie poznaliśmy rekomendowaną cenę Huawei Matebook 13. W podstawowej konfiguracji (i5, 8 GB RAM, SSD 256 GB, UMA) ma on kosztować 3899 zł. Model lepiej wyposażony (i5, 8GB RAM, SSD 256 GB, MX150 2GB) dostępny będzie w cenie 4199 zł. A najbogatsza wersja Matebook 13 (i7, 8 GB RAM, SSD 512 GB, MX150 2GB) kosztować będzie 5299 zł. Dodatkową zachętą dla nabywców ma być promocja – do 10 marca, przy zakupie Matebook 13 do zestawu dodawany będzie tablet Huawei T5 oraz pakiet Microsoft Office 365 Personal z 12-miesięczną subskrypcją. | CHIP


W naszych rankingach laptopów premium znajdziecie m.in. starszą wersję Huawei Matebook Pro X.