TikTok ukarany za nielegalne zbieranie danych

TikTok
TikTok

TikTok to niezwykle popularna, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, aplikacja  do tworzenia i publikowania krótkich filmów. W sierpniu zeszłego roku TikTok kupiło inny serwis, działający na tej samej zasadzie, czyli Musical.ly. Łącznie z aplikacji korzysta 500 mln osób.

Kara 5,7 mln dolarów została nałożona na TikTok w zasadzie za działania Musical.ly. To właśnie na ten ostatni serwis skarżyli się amerykańscy rodzice. Po ich skargach Federalna Komisja Handlu przeprowadziła dochodzenie, które ujawniło niepokojące praktyki wliczając w to zbieranie i ujawnianie informacji o miejscu pobytu dzieci używających tej aplikacji. A od 2016 r. aplikacja pokazywała użytkownikom, gdzie w promieniu 75 kilometrów znajdują się inne osoby z niej korzystające.

Jednocześnie Musical.ly nie reagowało na żądania rodziców usunięcia informacji o ich dzieciach z portalu. W zamian za to blokowało konta nieletnich, których rodzice złożyli skargę, ale nie usuwało filmów z serwera, ani danych użytkownika. Przepisy w St. Zjednoczonych jednoznacznie wymagają zgody opiekunów prawnych na zbieranie i przetwarzanie danych. dodatkowo.

W efekcie Musical.ly narozrabiało, a zapłaci TikTok.