TSMC wyprodukuje następną generację SoC dla Apple’a

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) z pewnością ma powody do zadowolenia. Z usług tajwańskiej firmy korzystają najwięksi giganci świata technologii: od NVIDII po Apple. Ten ostatni producent powierzył TSMC pełnię produkcji nowych procesorów, które trafią do tegorocznych iPhone’ów. Te zobaczymy najpewniej dopiero jesienią. Firma ma wytwarzać SoC dla kalifornijskiego giganta w procesie 7 nm EUV. Produkcja ma ruszyć już w drugim kwartale 2019 r.
3nm proces TSMC drugiej generacji
3nm proces TSMC drugiej generacji

Apple A12 Bionic stosowany w aktualnych iPhone’ach jest bardzo wydajny. Jego następca może okazać się nie tylko szybszy, ale i bardziej oszczędny energetycznie (fot. Apple)

Jeśli informacje się potwierdzą, to prawdopodobnie Apple A13 będzie pierwszym liczącym się układem wytwarzanym w procesie 7 nm EUV (extreme ultraviolet). To prawda, że już teraz powstają procesory wytwarzane w 7 nm, ale korzystają one z litografii 7 nm FinFET (np. Kirin 980 czy Snapdragon 855). Wiadomo, że prace nad układami 7 nm EUV prowadzi również Samsung. Po drugie, układy Apple A13 mają zacząć powstawać w drugim kwartale tego roku. Oznacza to, że produkcja ruszy najpóźniej w czerwcu. W takim scenariuszu TSMC będzie miało przynajmniej czas do września by wytworzyć dostateczną liczbę chipów. Apple zwykle przedstawia nowe iPhone’y właśnie na początku jesieni. Jeśli nic nie zablokuje, jak miało to miejsce w zeszłym roku, pracy fabryk TSMC, Tajwańczycy będą mieli wystarczająco dużo czasu, by wytworzyć pokaźną liczbę nowych SoC Apple. Możliwe więc, że Apple szykuje naprawdę silny produkt, którego jest pewne na tyle, by zamówić w TSMC pokaźną liczbę nowych procesorów.

[banner slot=”text”]

CEO TSMC, C.C. Wei, powiedział na styczniowym spotkaniu inwestorów, że według prognoz przychód firmy z produkcji układów 7 nm będzie stanowić ponad 25 procent ogólnych przychodów przedsiębiorstwa w 2019 roku. Wei dodał wówczas, że grono klientów firmy zamawiających produkcję układów 7 nm jest coraz większe, a firma wiąże z tą technologią duże nadzieje. 25 procent ogółu to naprawdę dużo. Czyżby ten skok TSMC zawdzięczało właśnie zamówieniu od Apple? | CHIP

W oczekiwaniu na nowe iPhone’y możecie sprawdzić aktualną ofertę starszych modeli. 

Z kolei w naszych rankingach sprawdzicie pozycję smartfonów Apple.

Więcej:smartfony