W Gliwicach powstanie centrum kosmiczne

CBR będzie miało powierzchnię 2,5 tysiąca metrów kwadratowych (w tym ogród o powierzchni 136 metrów kwadratowych okalający obserwatorium). Budynek będzie miał trzy kondygnacje, w których znajdą się laboratoria przeznaczone do analizy zdjęć satelitarnych i prac nad algorytmami do nawigacji satelitów, kontroli i planowania misji, systemów komunikacyjnych, optyki, uczenia maszynowego, montażu i testów. Centrum Badań Rozwojowych powstanie na terenie Nowe Gliwice do końca 2020 roku. To zrewitalizowany kompleks budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego znajdujący się nieopodal centrum miasta. Obecnie swoje siedziby ma tam ponad 40 firm.
W Gliwicach powstanie centrum kosmiczne

— Nie mam wątpliwości, że przed nami stoją wyjątkowe wyzwania, będące marzeniem wielu inżynierów. Eksploracja kosmosu to zadanie dla ambitnych, a ja i zespół KP Labs do takich osób należymy. Powstanie Centrum Badawczo -Rozwojowego jest dla nas krokiem milowym. Pozwoli nam na realizację planów budowy komponentów dla projektowanych przez nas satelitów, w tym Intuition-1, podsystemów związanych z przetwarzaniem danych, komunikacją optyczną, a wreszcie także z autonomią satelitów — komentuje Michał Baćkowski, Wiceprezes Zarządu KP Labs.

Śląskie Centrum Badawczo-Rozwojowe powstanie na terenie Nowych Gliwic (fot. Aleksandra Grendys)

Na dachu budynku powstanie strefa do obserwacji i śledzenia satelitów z zielonym tarasem dostosowanym do potrzeb naukowców. Obecnie KP Labs opracowuje satelitę Intuition-1, którego zadaniem będzie przeprowadzanie obserwacji Ziemi. W tym celu satelita wykorzysta aparat do wykonywania zdjęć wielowidmowych, które następnie przetworzy za pomocą głębokich sieci neuronowych. Będzie to pierwszy satelita, który na orbicie przeprowadzi segmentację wykonanych w ten sposób zdjęć.

[banner slot=”text”]

Programiści firmy rozwijają też technologię głębokiego uczenia DeepFlow, dzięki której można zdecydowanie szybciej niż dotychczas analizować bardzo duże zbiory danych. SI stworzona przez KP Labs zwyciężyła w Copernicus Hackathon, czyli zorganizowanym przez Komisję Europejską konkursie na narzędzie do interpretacji danych z obrazów satelitarnych. Polska technologia znajdzie zastosowanie m.in. w rolnictwie, przemyśle i ochronie zdrowia. | CHIP

Więcej:kosmos