Zobacz, jak twoje ulubione strony wyglądałyby 30 lat temu

Program WorldWideWeb uruchomimy bezpośrednio w dowolnej przeglądarce internetowej, wchodząc tutajInterfejs jest dokładnie taki jak w latach 90: linki nie są podświetlane, a żeby w nie wejść, należy stosować dwuklik. Okna nie rozszerzają się, czcionka ma niską rozdzielczość (brak formatowania tekstu), grafik, rzecz jasna, nie ma, tak jak i paska adresu. Każda strona to zbiór tekstów i hiperłączy.
www
www

Tak pięknie prezentuje się w WorldWideWeb aktualna strona główna CHIP-a (graf. Sylwia Zimowska)

Dla dzisiejszego internauty podróż w czasie może być szokująca. Aby sprawdzić, jak wyglądałaby dowolna strona w stylu lat 90, po uruchomieniu WorldWideWeb należy wybrać menu Document, następnie Open from full document reference. W nowo otwartym oknie wystarczy już tylko wpisać pełny adres strony, łącznie z protokołem HTTP i kliknąć przycisk Open.

Autorem projektu sieci World Wide Web jest naukowiec CERN-u Tim Berners-Lee, nazywany też ojcem internetu. Jego koncepcja powstała w marcu 1989 roku, a gotowa aplikacja składająca się z pakietu niezbędnych narzędzi, m.in. przeglądarki WWW, serwera WWW i pierwszej strony, została uruchomiona w grudniu 1990 roku na maszynie NeXT. Zgodnie z badaniami Netraftu ze stycznia 2018 w internecie jest teraz ponad 1,8 miliarda stron. Według rankingu Alexa, najpopularniejszą witryną na świecie jest Google. Kolejne miejsca zajmują: YouTube, Facebook, Baidu i Wikipedia. | CHIP