16 procent Polaków ciągle korzysta z systemu Windows 7

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius, na początku roku niemal 16 procent komputerów używanych w Polsce korzystało z Windows 7, którego wsparcie kończy się 14 stycznia 2020 roku. Windows 10, zainstalowany jest na 20 procentach PC. Podobnie jak Windows 8.1, którego wsparcie wygasa dopiero 10 stycznia 2023 roku, zatem użytkownicy tego systemu operacyjnego mają jeszcze prawie 4 lata na przesiadkę. Natomiast użytkownicy Windows 7 już teraz ze względów bezpieczeństwa powinni zdecydować się na migrację na wyższą wersję.
Windows 7
Windows 7

— Jedną z najważniejszych przyczyn, dla których warto zapłacić za Windows 10 jest bezpieczeństwo. Twórcy nowego oprogramowania są bogatsi o sześć lat doświadczeń w walce z cyberprzestępcami, stąd najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu posiada nowsze zabezpieczenia wewnętrzne niż Windows 7 mówi Jacek Kotynia z firmy Senetic.

Według serwisu Zdnet.com, przedsiębiorcy, którzy pozostaną przy Windows 7 Enterprise, otrzymają wsparcie techniczne od producenta systemu, ale już nie za darmo. Oferta płatnych usług przewiduje koszt 50 dolarów za jeden komputer. W kolejnym roku stawka wzrośnie dwukrotnie, zaś w trzecim aż do 200 dolarów. Jeszcze drożej trzeba będzie zapłacić za wsparcie techniczne dla Windows 7 Pro. To jeden ze sposobów, by zachęcić użytkowników “Siódemki” do przesiadki.

– Wysokie ceny za wsparcie Windows 7 po 14 stycznia 2020 roku nie są przypadkowe. Microsoft zamierza w ten sposób zmobilizować użytkowników biznesowych do korzystania z Windows 10. Uważam, że przedsiębiorcy powinni zdecydować się na taki krok nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również kompatybilności „dziesiątki” z nowymi systemami – podkreśla Kotynia

System operacyjny Windows 10 posiada szereg innowacji poprawiających wydajność systemu, zarządzanie pamięcią i zmniejszających awaryjność. Wraz z jego wdrożeniem klienci otrzymują dostęp do funkcjonalności niedostępnych w innych wersjach okienek, takich jak asystent głosowy Cortana, inteligentnego logowania Windows Hello, narzędzia do rysowania Windows Ink czy przeglądarki Edge.