AMD Navi szybszy w grach, wolniejszy w obliczeniach

Jeżeli wydajność ukazana w przecieku się potwierdzi, to może być dobry znak dla AMD. Paradoksalnie, niezbyt wysokie osiągnięcia w obliczeniach, a wysoka wydajność w grafice może okazać się remedium na to, co trapiło ostatnie dwie serie kart bazujących na GPU AMD. To, że znalezienie kart Radeon RX Vega w komputerze gracza jest zjawiskiem równie częstym co piorun kulisty, jest w znacznym stopniu efektem dużej mocy tych kart w obliczeniach, zamiast w grafice. W efekcie zamiast do graczy, Vegi trafiały natychmiast do koparek kryptowalut. Nadchodzące układy Navi prawdopodobnie przełamią ten trend. Tak przynajmniej można wnioskować na podstawie wyników, które pojawiły się w bazie CompuBench.
render karty Radeon RX 6600 XT, render karty Radeon RX 6600 XT, render Radeon RX 6600 XT
render karty Radeon RX 6600 XT, render karty Radeon RX 6600 XT, render Radeon RX 6600 XT

Nowy Radeon porównany z Radeonem RX 580, wiekowym już, ale wciąż całkiem niezłym Polarisem. W bardziej wymagającym teście graficznym Navi zdecydowanie góruje nad poprzednikiem. (fot. Wccftech)

O samym GPU nie wiadomo wiele. Pewnym jest, że będzie wykonywany w procesie technologicznym 7 nm. To oznacza, że można spodziewać się wysokich częstotliwości lub niskiego TDP (ciekawe czy zobaczymy wersje mobilne). Testowany GPU, który wcale nie musi być topowym przedstawicielem serii, był wyposażony prawdopodobnie w 20 jednostek CU, co przekłada się na 1280 procesorów strumieniowych (oczywiście przy założeniu, że nowa architektura nadal będzie zakładała 64 shadery / 1 CU). Rzecz w tym, że CompuBench nie jest szczególnie skuteczny w diagnozowaniu budowy układów graficznych.

W zadaniach związanych z obliczeniami nowa karta, owszem, okazuje się szybsza od RX 580, ale nieznacznie (fot. Wccftech)

Wyniki uzyskane przez nową kartę są znacznie wyższe niż w przypadku Radeona RX 580. Skąd porównanie z Polarisem, a nie Vegą? Otóż GPU Vega, przeniesione w proces technologiczny 7 nm, będą nadal obecne w postaci Radeona VII. Karty z układami Navi zastąpią więc Polarisy. AMD celuje więc w segment średni. Konkurencja w tym segmencie ma odchodzącego powoli GeForce’a GTX 1060, aspirującego do nieco wyższej klasy GeForce’a RTX 2060, a także pokazanego niedawno GeForce’a GTX 1660 Ti i mającego ukazać się w tym tygodniu GeForce’a GTX 1660. Po premierze Radeonów Navi na tej półce zrobi się więc naprawdę gęsto. Warto dodać, że Radeony Navi będą niemal na pewno podstawą układów graficznych z obydwu konsol nowej generacji PlayStation 5 oraz następcy aktualnego Xboxa. | CHIP