render karty Radeon RX 6600 XT, render karty Radeon RX 6600 XT, render Radeon RX 6600 XT

AMD Navi szybszy w grach, wolniejszy w obliczeniach

Następca Polarisów ukaże się jeszcze w tym roku.

Jeżeli wydajność ukazana w przecieku się potwierdzi, to może być dobry znak dla AMD. Paradoksalnie, niezbyt wysokie osiągnięcia w obliczeniach, a wysoka wydajność w grafice może okazać się remedium na to, co trapiło ostatnie dwie serie kart bazujących na GPU AMD. To, że znalezienie kart Radeon RX Vega w komputerze gracza jest zjawiskiem równie częstym co piorun kulisty, jest w znacznym stopniu efektem dużej mocy tych kart w obliczeniach, zamiast w grafice. W efekcie zamiast do graczy, Vegi trafiały natychmiast do koparek kryptowalut. Nadchodzące układy Navi prawdopodobnie przełamią ten trend. Tak przynajmniej można wnioskować na podstawie wyników, które pojawiły się w bazie CompuBench.

Nowy Radeon porównany z Radeonem RX 580, wiekowym już, ale wciąż całkiem niezłym Polarisem. W bardziej wymagającym teście graficznym Navi zdecydowanie góruje nad poprzednikiem. (fot. Wccftech)

O samym GPU nie wiadomo wiele. Pewnym jest, że będzie wykonywany w procesie technologicznym 7 nm. To oznacza, że można spodziewać się wysokich częstotliwości lub niskiego TDP (ciekawe czy zobaczymy wersje mobilne). Testowany GPU, który wcale nie musi być topowym przedstawicielem serii, był wyposażony prawdopodobnie w 20 jednostek CU, co przekłada się na 1280 procesorów strumieniowych (oczywiście przy założeniu, że nowa architektura nadal będzie zakładała 64 shadery / 1 CU). Rzecz w tym, że CompuBench nie jest szczególnie skuteczny w diagnozowaniu budowy układów graficznych.

W zadaniach związanych z obliczeniami nowa karta, owszem, okazuje się szybsza od RX 580, ale nieznacznie (fot. Wccftech)

Wyniki uzyskane przez nową kartę są znacznie wyższe niż w przypadku Radeona RX 580. Skąd porównanie z Polarisem, a nie Vegą? Otóż GPU Vega, przeniesione w proces technologiczny 7 nm, będą nadal obecne w postaci Radeona VII. Karty z układami Navi zastąpią więc Polarisy. AMD celuje więc w segment średni. Konkurencja w tym segmencie ma odchodzącego powoli GeForce’a GTX 1060, aspirującego do nieco wyższej klasy GeForce’a RTX 2060, a także pokazanego niedawno GeForce’a GTX 1660 Ti i mającego ukazać się w tym tygodniu GeForce’a GTX 1660. Po premierze Radeonów Navi na tej półce zrobi się więc naprawdę gęsto. Warto dodać, że Radeony Navi będą niemal na pewno podstawą układów graficznych z obydwu konsol nowej generacji PlayStation 5 oraz następcy aktualnego Xboxa. | CHIP