E-dowody już od dziś

Wszystkie osoby, które począwszy od dzisiaj złożą wniosek o nowy dowód osobisty, otrzymają dokument z wbudowanym weń chipem bezstykowym. Nowy dowód jest jednak bardzo podobny do starego i do sprawdzenia tożsamości wystarczy jego okazanie. Natomiast dzięki chipowi, za pomocą tzw. profilu osobistego można potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. W urzędach, w których zazwyczaj podajemy dane, będzie wystarczało przyłożenie dokumentu do czytnika i ich zatwierdzenie kodem PIN.
E-dowody już od dziś

W przyszłości e-dowód ułatwić ma także korzystanie z usług komercyjnych, np. finansowych, ale nie wiadomo na razie, jak odległa jest to przyszłość.

E-dowód zapowiadany był już od dłuższego czasu. Polacy spodziewali się tej zmiany i najwyraźniej ociągali się z wyrabianiem dokumentów, czekając na dzisiejsze wdrożenie. Stąd zapewne tak duża liczba wniosków. Ministerstwo podało, że “według danych Centralnego Ośrodka Informatyki do godz. 13 wnioski o nowy dowód złożyło 10910 osób (9253 wnioski w urzędach, 1657 online)”.

– Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód, odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni – zapewnił Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.