Firefox Fenix to mobilna przeglądarka pomyślana na nowo

Głównym elementem, nad jakim pracują programiści, jest obecnie sposób zarządzania zakładkami. Do tej pory zarówno w mobilnym Chrome jak i Firefoxie, strony pozostawały w zakładkach nawet po zamknięciu i ładowały się wraz z ponownym otworzeniem programu. W nowym Firefoxie będzie inaczej, aby oszczędzać RAM i energię Firefox Fenix będzie korzystał z mechanizmu sesji. Zamiast trzymać w pamięci podręcznej listę nieaktywnych kart, po kilku minutach nieaktywności, przeglądarka Mozilli zapamięta adresy zakładek i pozwoli je w każdej chwili odtworzyć.
logo firefox
logo firefox

Mechanizm sesji zastąpi obecne zarządzanie zakładkami (graf. Mozilla)

Jednocześnie Mozilla testuje różne możliwości rozmieszczenia na ekranie poszczególnych elementów interfejsu. Dla przykładu pasek adresu może znaleźć się na dole, a nie tak jak w większości współczesnych przeglądarek – na górze. Na dolnej belce umieszczone mogą być też menu i przyciski nawigacyjne. Dzięki temu więcej miejsca zostanie w górnej części ekranu.

Pasek adresu i klawisze nawigacyjne znajdą się na dole mobilnej wersji Firefoxa (graf. Mozilla)

Wspomniane koncepcje są ciekawe, bo biorą pod uwagę sposób w jaki korzystamy z mobilnego internetu. W tym wypadku niekoniecznie to, co sprawdza się w przypadku wersji desktopowych, jest równie funkcjonalne na telefonie czy tablecie, z których korzystamy w odmienny sposób. Zarządzanie zakładkami jest tego najlepszym przykładem. O ile na ekranie komputera zakładki są bardzo wygodnym rozwiązaniem ponieważ pozostają cały czas na wierzchu, to w mobilnych rozdzielczościach jest to zdecydowanie mniej wygodne rozwiązanie, które wymaga przeprojektowania. | CHIP