Huawei będzie w stanie zastąpić Androida i Windows?

Fot. Huawei
Chiński producent ma plan na wypadek zablokowania dostępu do systemów Google'a i Microsoftu. Huawei tworzy własny OS. Ale CEO koncernu zaznacza, że jego ewentualne użycie w telefonach i laptopach to tylko wariant rezerwowy.

Własny OS Huawei

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi Die Welt dyrektor generalny Huawei Richard Yu przyznał, że chiński producent ma swój system operacyjny, którym jest w stanie w razie potrzeby zastąpić Androida i Windowsa. Koncern pracuje nad takim rozwiązaniem od 2012 roku, kiedy to Stany Zjednoczone wszczęły śledztwo przeciwko Huawei i ZTE. Prezes firmy z Shenzhen podkreślił, że odejście od m.in. Androida stanowi plan awaryjny na wypadek zaostrzenia sankcji przez USA.

W smartwatchach już LiteOS zamiast WearOS

Warto przypomnieć, że Huawei w swoim zegarku Watch GT zrezygnowało już z WearOS Google’a na rzecz LiteOS. Urządzenie pracuje teraz dłużej na baterii – według producenta, nawet miesiąc – ale pod LiteOS nie da się instalować zewnętrznych aplikacji. Odcięcie od Google Play w smartfonach byłoby bardzo kłopotliwe, z czego Huawei zdaje sobie sprawę.

Zegarek Watch GT ze zmodyfikowanym LiteOS-em (fot. Huawei)

Polityczne tło

Huawei oskarża Stany Zjednoczone o bezpodstawne ograniczanie dostępu do amerykańskiego rynku. 7 marca w Sądzie Rejonowym w Plano w Teksasie prawnicy chińskiego koncernu złożyli pozew po tym, jak władze USA zabroniły swoim rządowym agencjom kupować sprzęt i usługi od Huawei. Chińska firma powołuje się na Konstytycję Stanów Zjednoczonych, którą, zdaniem koncernu, w tym wypadku złamano. Wcześniej, pod koniec stycznia, Departament Sprawiedliwości USA postawił szereg zarzutów zatrzymanej w grudniu ubiegłego roku w Kanadzie dyrektor finansowej Huawei Meng Wanzhou. Obecnie w kanadyjskim sądzie toczy się postępowanie ekstradycyjne w jej sprawie.

Waszym zdaniem, realnie Huawei mogłoby pozwolić sobie na rezygnację z Androida i Windowsa? | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.