Intel konstruuje osobowe drony

Fot. gagadget.com
Szef grupy pracującej w Intelu nad dronami, Anil Nanduri, zapowiada, że powietrzne taksówki mogą wejść do użytku za 4 lata. Jego zdaniem, jest to tańsze i lepsze rozwiązanie niż budowa w miastach podziemnych tuneli przeznaczonych do szybkich podróży. Słowa Nanduriego są jasną aluzją do znanej inicjatywy autorstwa Elona Muska.

Drony są dziś powszechnie używane do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Korzystają z nich też różne służby. Drony pomagają, jak opisywaliśmy, w powstrzymywaniu nielegalnego połowu ryb, w transportowaniu szczepionek, są także wykorzystywane przez wojsko. Istnieją plany zastosowania latających robotów do dostarczania paczek. Podobne operacje wykonują małe urządzenia, ale gdyby je powiększyć mogłyby przewozić ludzi i tym samym przyczynić się do rozładowania korków na drogach. Anil Nanduri przekonuje, że takie rozwiązania powoli nadlatują…

Znalezione obrazy dla zapytania Anil Nanduri
Anil Nanduri, wiceprezydent Nowej Grupy Technologicznej w Intelu (fot. Magzter)

Firmy Uber czy Ehang podzielają zdanie Nanduriego i zamierzają uruchomić latające taksówki w ciągu 4 lat. Ekspert Intela, doradzający też NASA, spodziewa się, że taki środek komunikacji ma szansę mocniej spopularyzować się za około dekady.

Plan wprowadzenia autonomicznych dronów (graf. Intel)

Wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się producenci osobowych dronów, to bezpieczeństwo lotów, warunki w miastach, dostosowanie przepisów i obawy pasażerów. Koncepcja ma swoich przeciwników – np. biznesmen Elon Musk uważa, że lepszym pomysłem komunikacyjnym są podziemne tunele.

Anil Nanduri pracował wcześniej nad wykorzystaniem dronów m.in. do sprawdzania mostów oraz budynków pod kątem wad i pęknięć konstrukcji. A podczas rozgrywek Super Bowl w USA jego zespół sterował latającymi urządzeniami używanymi przy okazji pokazu pirotechnicznego. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.