Intel zapowiada kartę graficzną Xe i nowe CPU 9 generacji

Najważniejszą z nowości pokazanych przez koncern z Santa Clara podczas GDC są z pewnością procesory Intel Core klasy H generacji 9. Podano jedynie podstawowe informacje dotyczące tych układów, ale można spodziewać się, że już wkrótce zobaczymy je w nowych laptopach gamingowych oraz mobilnych stacjach roboczych. Oficjalnie Intel nie podaje żadnych specyfikacji, ale z dotychczasowych przecieków wynika, że nowe jednostki powinny wyglądać tak.
Intel zapowiada kartę graficzną Xe i nowe CPU 9 generacji

NazwaLiczba rdzeniLiczba wątkówMaksymalne taktowanieiGPUL3 Cache
Core i9-9980HK8165.0 GHzUHD 63016 MB
Core i9-9880H8164.8 GHzUHD 63016 MB
Core i7-9850H6124.6 GHzUHD 63012 MB
Core i7-9750H6124.5 GHzUHD 63012 MB
Core i5-9400H484.3 GHzUHD 6308 MB
Core i5-9300H484.1 GHzUHD 6308 MB

Nie ma pewności czy amerykański producent nazwie te jednostki Coffee Lake-H Refresh czy też Comet Lake-H. Wiadomo natomiast, że nadchodzące układy w dalszym ciągu będą miały TDP na poziomie 45 W. Podobnie jak dotychczasowe układy generacji 9 dla komputerów stacjonarnych, także ich mobilne odpowiedniki powstają w litografii 14-nanometrowej.

Karta graficzna Intel Xe ma mieć pojedynczą turbinę chłodzącą (fot. Intel)

Nawet pomimo braku konkretnych informacji, najwięcej emocji wywołuje Intel Xe – karta graficzna, którą zapowiedziano podczas wydarzenia w San Francisco. Niestety o samym GPU wiemy niewiele. Ukaże się w 2020 roku, celując raczej w segment średni i niższy.

Intel Xe wygląda elegancko, jednak widać, że nie jest to produkt high-end (fot. Intel)

Na razie zobaczyliśmy rendery karty, której wygląd do chwili premiery może jeszcze zmienić się. Niemniej Intel już teraz stara się zainteresować użytkowników nadchodzącymi GPU.

Karta graficzna Intela z innej perspektywy (fot. Intel)

“Niebiescy” jeszcze podczas ubiegłorocznej premiery procesorów generacji 9 zapewniali, że zamierzają słuchać wskazówek społeczności. Teraz podczas konferencji GDC 2019 producent uruchomił platformę Odyssey służącą głównie komunikacji zaangażowych użytkowników z Intelem.

Nowy panel sterowników wygląda zdecydowanie nowocześniej niż dotychczas (graf. Intel)

Koncern przedstawił także zupełnie nowy panel dla sterowników graficznych. W Intel Graphics Command Center pojawiło się wiele zmian. Program pomoże m.in. w korygowaniu ustawień. Funkcja 1-click game optimization współpracuje w tej chwili z około 30 grami.

Każda funkcja związana z grafiką ma w panelu objaśnienie (graf. Intel)

Należy pochwalić Intela za bardzo szczegółowe opisy każdej funkcji w Graphics Command Center oraz za możliwość zgłaszania producentowi przez użytkowników swoich sugestii. | CHIP