Kod źródłowy Kalkulatora Windows na GitHubie

Kod źródłowy programu Kalkulator można znaleźć w serwisie GitHub. Microsoft postanowił w ten sposób pozwolić programistom na łatwiejsze wykorzystywanie narzędzia w innych aplikacjach. Firma liczy też na wychwytywanie przez społeczność ewentualnych błędów oraz uwagi, które w przyszłości pomogą wprowadzić do Kalkulatora nowe funkcje.
kalkulator systemu microsoft
kalkulator systemu microsoft

kalkulator microsoftu
Aktualna postać Kalkulatora Microsoftu (graf. CHIP)

Program po raz pierwszy pojawił się w wydanym w 1985 roku Windowsie 1.0. Rozszerzona wersja zawierająca tryb naukowy trafiła 5 lat później do wersji 3.0 systemu. Wydawałoby się, że nie można zbyt wiele dodać do tej w sumie prostej aplikacji, a jednak przez kolejne lata programiści Microsoftu ulepszali swoje liczydło, uzupełniając Kalkulator o kolejne funkcje. Dzisiaj narzędzie może pracować w trybie naukowym, programisty i jako konwerter walut, dat czy wartości fizycznych.

Microsoft od pewnego czasu z przychylnością podchodzi do idei otwartego oprogramowania. Warto wspomnieć chociażby udostępnienie systemu Ubuntu w sklepie koncernu z Redmond czy umożliwienie instalacji powłoki PowerShell w Linuxie. Firma jest też od 2016 roku platynowym członkiem Linux Foundation, a jej przedstawiciele bywają na wielu konferencjach organizowanych przez społeczność open-source. | CHIP