kalkulator systemu microsoft

Kod źródłowy Kalkulatora Windows na GitHubie

Fot. Microsoft
Kalkulator od 33 lat jest udoskonalany przez Microsoft. Teraz do prac nad nowymi funkcjami liczydła mogą włączyć się także członkowie społeczności open-source. To kolejny ukłon wydawcy Windowsa wobec miłośników otwartego oprogramowania.

Kod źródłowy programu Kalkulator można znaleźć w serwisie GitHub. Microsoft postanowił w ten sposób pozwolić programistom na łatwiejsze wykorzystywanie narzędzia w innych aplikacjach. Firma liczy też na wychwytywanie przez społeczność ewentualnych błędów oraz uwagi, które w przyszłości pomogą wprowadzić do Kalkulatora nowe funkcje.

kalkulator microsoftu
Aktualna postać Kalkulatora Microsoftu (graf. CHIP)

Program po raz pierwszy pojawił się w wydanym w 1985 roku Windowsie 1.0. Rozszerzona wersja zawierająca tryb naukowy trafiła 5 lat później do wersji 3.0 systemu. Wydawałoby się, że nie można zbyt wiele dodać do tej w sumie prostej aplikacji, a jednak przez kolejne lata programiści Microsoftu ulepszali swoje liczydło, uzupełniając Kalkulator o kolejne funkcje. Dzisiaj narzędzie może pracować w trybie naukowym, programisty i jako konwerter walut, dat czy wartości fizycznych.

Microsoft od pewnego czasu z przychylnością podchodzi do idei otwartego oprogramowania. Warto wspomnieć chociażby udostępnienie systemu Ubuntu w sklepie koncernu z Redmond czy umożliwienie instalacji powłoki PowerShell w Linuxie. Firma jest też od 2016 roku platynowym członkiem Linux Foundation, a jej przedstawiciele bywają na wielu konferencjach organizowanych przez społeczność open-source. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.