Mamy listę 132 fałszywych antywirusów z Google Play

Testy polegały na rozpoznaniu 2 tysięcy złośliwych plików APK i 100 zdrowych programów dostępnych w Google Play. Okazuje się, że wiele antywirusów nie jest aktualizowanych i korzysta z tych samych przestarzałych silników do rozpoznawania zagrożeń. Tylko 80 przetestowanych narzędzi wykryło więcej niż 30 procent złośliwych programów (prawidłowo, czyli bez fałszywych alarmów). Za to aplikacje 132 producentów nie były w stanie rozpoznać złośliwych plików APK albo zgłaszały wszystkie programy jako potencjalnie niebezpieczne, nawet jeśli te nie stwarzały zagrożenia.
Mamy listę 132 fałszywych antywirusów z Google Play

Mobilne programy antywirusowe 132 producentów okazały się fałszywe (graf. AV-Comparatives)

Część z programów reklamujących się jako antywirusy mobilne zachowywała się podejrzanie. Były to np. konie trojańskie, na stronach niektórych z nich brakowało też danych kontaktowych do twórców. Autorzy badania podejrzewają, że niekiedy fałszywe antywirusy są pisane przez programistów-amatorów, którzy chcą mieć w swoim portfolio taką aplikację.

Wiele aplikacji antywirusowych korzysta z tych samych silników (graf. AV-Comparatives)

Google stara się weryfikować programy, które w założeniu mają dbać o bezpieczeństwo użytkowników smartfonów z Androidem. W ciągu ostatnich 2 miesięcy koncern usunął ze Sklepu Play 32 aplikacje przedstawiające się jako antywirusowe. Prawdopodobnie taki sam los spotka większość fałszywych narzędzi wskazanych w badaniu AV-Comparitives. | CHIP