NVIDIA prezentuje komputer Jetson Nano

Raspberry Pi to niezwykle poręczny komputer, który w całości jest zintegrowany z płytą główną. SI nie jest jego jego mocną stroną. Nowy zestaw Jetson Nano Developer Kit firmy Nvidia kosztujący 99 dolarów w najtańszej wersji (polska cena to 499 zł) ma na celu zapewnienie wszystkim, od hobbystów po programistów, możliwości zabawy z sieciami neuronowymi. Nvidia produkuje linię komputerów AI Jetson od kilku lat, ale są one zwykle dość kosztowne, na ogół daleko poza zasięgiem większości konsumentów. Nowy model zrywa z tą tradycją.
NVIDIA prezentuje komputer Jetson Nano

Podobnie jak Raspberry Pi, NVIDIA Jetson Nano ma pełen 40-pinowy interfejs GPIO zasilanej za pomocą standardowego zasilacza micro USB o mocy 2,5 A. W porównaniu z Raspberry Pi nowy komputerek NVIDII dysponuje wyraźnie lepszą specyfikacją techniczną.

[banner slot=”text”]

Jetson Nano jest napędzany czterordzeniowym procesorem ARM Cortex-A57 taktowanym 1,4 GHz, 128-rdzeniowym układem graficznym bazującym na generacji GPU Nvidia Maxwell. Jetson Nano dysponuje także 4 GB pamięci RAM typu DDR4. Wyposażenie w porty także przedstawia się całkiem nieźle (pamiętając oczywiście o wielkości płyty głównej): cztery porty USB typu A, w tym jeden USB 3.0, HDMI i DisplayPort oraz gigabitowe złącze Ethernet. Na płycie głównej znajduje się także wbudowane gniazdo dla kamery, choć można także podłączyć kamerę przez USB. Port micro USB służy do zasilania, ale przewidziano również dodatkowe złącze, którego można użyć z opcjonalnym zasilaczem o większej mocy. Komputer właściwie składa się z dwóch składowych płyt – na jednej mieszczą się sekcja zasilania i wszystkie porty, na drugiej procesor oraz pamięć RAM (urządzenie korzysta przy tym do komunikacji pomiędzy modułami z 260-pinowego interfejsu dla pamięci SoDIMM). Przez to cała konstrukcja jest odrobinę wyższa niż konkurent.

OIbok Raspberry Pi nowy Jetson Nano wygląda na dość dużego. Pamiętajmy jednak, że to nadal “waga piórkowa” (fot. tomshardware)

Procesor chłodzony jest dość wydatnym radiatorem. Podobnie jak w przypadku Raspberry Pi, system operacyjny i oprogramowanie są przechowywane na wymiennej karcie micro SD. Dla komputerów tego typu kluczowa jest oczywiście możliwość skorzystania z interfejsu GPIO, który jest programowalny i umożliwia wykorzystanie np. do podłączenia do świateł, silników, kamer i czujników. To, czego wyraźnie brakuje w urządzeniu to brak łączności bezprzewodowej. Na tym polu Raspberry Pi prezentuje się lepiej, gdyż każdy aktualny model (poza Raspberry Pi Zero oczywiście) ma wbudowane Wi-Fi i Bluetooth. Rozwiązaniem problemu jest karta na USB lub karta Wi-Fi montowana w gnieździe M.2. To jednak już dodatkowe urządzenie, podczas gdy kompaktowa forma komputera sugerowałaby raczej ograniczenie stosowania dodatkowych, zewnętrznych kontrolerów. | CHIP

Zestaw NVIDIA Jetson Nano Developer można już zamawiać w przedsprzedaży, a ofertę na Raspberry znajdziecie tutaj.