Gry z FidelityFX Super Resolution AMD. Poznaliśmy już listę

Przeciek na temat GPU AMD Navi 20

Karta graficzna ma być szybsza niż RTX 2080 Ti.

Według RedGamingTech, nieoficjalna informacja pochodzi od pracownika AMD. Dowiadujemy się, że Radeony Navi mają pojawić się zarówno w wersji Navi 10, jak i high-endowej Navi 20. Co ciekawe, nowe GPU skorzystają z odnowionej architektury Graphics Core Next. Powinniśmy spodziewać się wydajności na poziomie GeForce’a RTX 2080 Ti lub wyższej. Karta obsłuży także śledzenie promieni w czasie rzeczywistym.

Kanał podaje, że zanim Raja Koduri, były szef AMD Radeon Technologies Group, opuścił firmę (aktualnie przewodzi w Intelu zespołowi pracującemu nad GPU), jednym z jego głównych zadań było naprawienie wielu słabych punktów w architekturze GCN. Miało to pozwolić AMD skupić się na pracach nad nową architekturą, a jednocześnie przy wykorzystaniu doskonale znanej Graphics Core Next pozostawać konkurencyjnym wobec linii GeForce i Quadro NVIDII. Strategia wprawdzie działa w przypadku kart średniego i niskiego segmentu (Radeon RX 590 jest znakomitym przykładem), to jednak zawodzi w gronie układów z wyższej półki. Co więc zmieniło się? Zdaniem RedGamingTech, architektura GCN w końcu osiągnęła (czy raczej osiągnie wraz z Navi 20) pełnię swoich możliwości.

Navi 20 do tej pory nazywany był po prostu Next-Gen (graf. AMD)

GPU Navi 20 ma powstawać w procesie technologicznym określonym jako 7 nm+ – będącym zapewne rozwinięciem pierwotnego 7 nm, który zobaczymy m.in. przy okazji Navi 10, a który już zastosowano w Radeonie VII. Względem poprzednich wcieleń architektury GCN zmiany nie są tu kosmetyczne, a określane jako głębokie. Znacznie przebudowano obsługę geometrii. Navi 20 ma wspierać wspomniany wyżej ray tracing. Wydaje się to bardzo prawdopodobne zwłaszcza w kontekście niedawnego pokazu możliwości silnika Cryengine. Wówczas ray tracing w technologicznym demie pracował na Radeonie RX Vega 56. Navi 20 ma być GPU znacznie silniejszym niż Navi 10, który będzie rywalizował raczej z kartami pokroju GeForce’a RTX 2070. Navi 20 zmierzy się z GeForce’m RTX 2080 Ti. Kluczową rolę gra jednak czas. O ile premiera Navi 10 zostanie zorganizowana w tym roku (zapewne jesienią), to Navi 20 jest spodziewany dopiero w przyszłym. | CHIP