Ryzen 3000 i GeForce GTX 1660 Ti w jednym laptopie

Chociaż AMD robi ostatnio wiele, by nieco szerzej zaistnieć w laptopach, droga do zrównania się z Intelem (w przypadku CPU) lub NVIDIĄ (w przypadku GPU) jest długa i wyboista. Z pewnością wymaga też kompromisu. Takim będą omawiane właśnie laptopy. Powód jest prosty – chociaż AMD posiada naprawdę udane CPU, to mobilne układy graficzne producenta zwykle ustępują produktom “zielonych”, a w przypadku segmentu gamingowych kart graficznych nie mają na nie odpowiedzi (może poza Radeonem RX 560X). Stąd nietrudno zrozumieć, że AMD, jeśli chce zaistnieć w laptopach dla graczy musi pozwolić na łączenie nowych Ryzenów z układami graficznymi konkurenta. Według doniesień WCCFTech, takie konstrukcje pojawią się już niedługo.
AMD Ryzen 3
AMD Ryzen 3

Laptopy z mobilnymi Ryzenami i kartami GeForce “Turing” pojawią się w liniach takich jak Acer Nitro, ASUS TUF FX, HP Pavilion oraz Omen. Właściwie jedynym producentem, co do którego możemy mieć pewność, że nie wykorzysta w najbliższym czasie układów AMD Ryzen w laptopach dla graczy jest MSI. To jednak wyjątek. Interesujące są ceny, jakimi mają odznaczać się takie konfiguracje. Sugerowane ceny laptopów z Ryzenem 3000 (prawdopodobnie Ryzen 5 3550H) i GeForce GTX 1660 Ti mają rozpoczynać się od 1099 dolarów, czyli 4180 zł netto. Oznaczałoby to cenę na sklepowych półkach w Polsce na poziomie około 5200 złotych. Tym samym opłacalność podobnie wycenianych konstrukcji ze starszymi układami GTX 1060 spadnie dość wyraźnie.

[banner slot=”text”]

Podano także ceny dla konfiguracji łączących nowe Ryzeny z kartami GeForce RTX 2060. Ich cena zaczynać się ma od 1299 dolarów, co przekłada się na 4914 zł netto, czyli około 6100 zł na sklepowej półce w Polsce. Warto zwrócić uwagę na to, że wśród producentów wymienionych jako pierwsi, którzy wprowadzą maszyny łączące Ryzeny i GeForce’y Turing nie pojawił się tajwański producent kadłubków Clevo czy chińskie Lenovo. Jeśli i ci producenci zdecydują się na podobny ruch, będziemy mogli oczekiwać jeszcze niższych cen.

Nowy laptop ASUSa z Ryzenem wykorzystuje układ graficzny RX 560X. Pytanie co się stanie jeśli podobne konstrukcje zaczną korzystać z chętniej wybieranych GeForceów (fot. ASUS)

Nie dziwi natomiast obecność ASUSa na tej liście. Tajwański producent jest aktualnie jedynym, który na polskim rynku oferuje laptopy z procesorami AMD Ryzen 3000 klasy H. Trzeba przyznać, że po ostatnich zmianach w ofercie model TUF Gaming FX505DY stał się atrakcyjną propozycją – z procesorem AMD Ryzen 5 3550H, 8 GB RAM, nośnikiem 256 GB PCIe oraz Radeonem RX 560X kosztuje niecałe 3000 złotych. | CHIP