AMD Ryzen 3

Ryzen 3000 i GeForce GTX 1660 Ti w jednym laptopie

AMD Ryzen trzeciej generacji i nowiutki GeForce GTX 1660 Ti - taka kombinacja z pewnością zagości w niejednym desktopie. Ale laptop? Powołując się na źródła wewnątrz firm produkujących laptopy, serwis WCCFTech podaje, że już wkrótce na rynek trafią podobne konfiguracje. Ich ceny mają być bardzo atrakcyjne.

Chociaż AMD robi ostatnio wiele, by nieco szerzej zaistnieć w laptopach, droga do zrównania się z Intelem (w przypadku CPU) lub NVIDIĄ (w przypadku GPU) jest długa i wyboista. Z pewnością wymaga też kompromisu. Takim będą omawiane właśnie laptopy. Powód jest prosty – chociaż AMD posiada naprawdę udane CPU, to mobilne układy graficzne producenta zwykle ustępują produktom „zielonych”, a w przypadku segmentu gamingowych kart graficznych nie mają na nie odpowiedzi (może poza Radeonem RX 560X). Stąd nietrudno zrozumieć, że AMD, jeśli chce zaistnieć w laptopach dla graczy musi pozwolić na łączenie nowych Ryzenów z układami graficznymi konkurenta. Według doniesień WCCFTech, takie konstrukcje pojawią się już niedługo.

Laptopy z mobilnymi Ryzenami i kartami GeForce „Turing” pojawią się w liniach takich jak Acer Nitro, ASUS TUF FX, HP Pavilion oraz Omen. Właściwie jedynym producentem, co do którego możemy mieć pewność, że nie wykorzysta w najbliższym czasie układów AMD Ryzen w laptopach dla graczy jest MSI. To jednak wyjątek. Interesujące są ceny, jakimi mają odznaczać się takie konfiguracje. Sugerowane ceny laptopów z Ryzenem 3000 (prawdopodobnie Ryzen 5 3550H) i GeForce GTX 1660 Ti mają rozpoczynać się od 1099 dolarów, czyli 4180 zł netto. Oznaczałoby to cenę na sklepowych półkach w Polsce na poziomie około 5200 złotych. Tym samym opłacalność podobnie wycenianych konstrukcji ze starszymi układami GTX 1060 spadnie dość wyraźnie.

Reklama

Podano także ceny dla konfiguracji łączących nowe Ryzeny z kartami GeForce RTX 2060. Ich cena zaczynać się ma od 1299 dolarów, co przekłada się na 4914 zł netto, czyli około 6100 zł na sklepowej półce w Polsce. Warto zwrócić uwagę na to, że wśród producentów wymienionych jako pierwsi, którzy wprowadzą maszyny łączące Ryzeny i GeForce’y Turing nie pojawił się tajwański producent kadłubków Clevo czy chińskie Lenovo. Jeśli i ci producenci zdecydują się na podobny ruch, będziemy mogli oczekiwać jeszcze niższych cen.

Nowy laptop ASUSa z Ryzenem wykorzystuje układ graficzny RX 560X. Pytanie co się stanie jeśli podobne konstrukcje zaczną korzystać z chętniej wybieranych GeForceów (fot. ASUS)

Nie dziwi natomiast obecność ASUSa na tej liście. Tajwański producent jest aktualnie jedynym, który na polskim rynku oferuje laptopy z procesorami AMD Ryzen 3000 klasy H. Trzeba przyznać, że po ostatnich zmianach w ofercie model TUF Gaming FX505DY stał się atrakcyjną propozycją – z procesorem AMD Ryzen 5 3550H, 8 GB RAM, nośnikiem 256 GB PCIe oraz Radeonem RX 560X kosztuje niecałe 3000 złotych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.